۲۰- منابعتان را صرف تحقیق و توسعه کنید

برایان تریسی
۱۹- کیفیت، عملکرد و خدمات برجسته ارایه کنید
25 اردیبهشت 1393
۲۱- در سازمانتان روحیه عالی به وجود بیاورید
7 خرداد 1393
برایان تریسی

کسب و کار پرسود: هر هفته یک روش با برایان تریسی

شرکت‌های موفق، ده درصد یا بیشتر از درآمد ناخالصشان را صرف فعالیت‌های تحقیق و توسعه می‌کنند که هدفش ارایه محصولات و خدمات جدید به بازار است.

مثلاً شرکت ۳M هدفش را این گذاشته که ۲۰درصد از درآمد هر سالش، از محصولات جدید حاصل شود که در پنج سال اخیر به وجود آمده‌اند.

شرکت‌هایی که سریع‌ترین رشد را دارند، به ویژه در زمینه فن آوری های پیشرفته، صدها میلیون و حتی میلیاردها دلار در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری می‌کنند. آن‌ها با سرعتی جنون آمیز کار می‌کنند و دلیلش این است که رقیبانشان از همه طرف حاضرند همین مبالغ را سرمایه گذاری کنند تا در صنعتشان پیشرو باشند. معمولاً هم هر کسی که زودتر به بازار برسد، برنده می‌شود.

کاملاً فکر کنید و بعد آماده باشید که برای ایجاد محصولات و خدمات فردا، به طور هوشمندانه ریسک کنید. حداقل ۸۰ درصد هر چیزی که امروز مردم استفاده می‌کنند، تا ۵ سال دیگر از رده خارج خواهد شد؛ یعنی دست کم ۸۰ درصد تمام محصولات یا خدماتی که تا۵ سال آینده مورد استفاده خواهد بود، امروز اصلاً به وجود نیامده است.

خیلی از شرکت‌ها فهمیده‌اند که با پی گیری جدی فعالیت‌های تحقیق و توسعه، می‌توانند با محصولات و خدمات کاملاً جدید وارد بازارهای کاملاً جدید بشوند که کمکشان می‌کند در صنعت خودشان به یک غول تبدیل شوند. این کار تنها در صورتی ممکن است که مدیریت ارشد بر این مسئله تمرکز داشته باشد و نیز بودجه ای کلان به ایجاد محصولات و خدمات فردا اختصاص یابد.

این تمرین خوبی است که می‌توانید انجام دهید. فرض کنید مبلغ اصلی درآمد فعلی‌تان یا محصول و خدمات اصلی تان، طی ۳ تا ۵ سال منسوخ و از بازار خارج خواهد شد. در این صورت، محصول یا خدمات اصلی بعدی شما چه خواهد بود؟ چه چیزی برای فردا ایجاد می‌کنید که جایگزین محصول پر فروش امروزتان شود؟

هر ساله شرکت‌های پیشرو توسط رقیبان مهاجم و بی پروای کوچک‌تری کنار زده می‌شوند، زیرا این شرکت‌های کوچک حاضرند مبالغ زیادی را به سمت تحقیق و توسعه هدایت کنند و به این ترتیب می‌توانند در صنعت خودشان پیشگام شوند. “سَچِل پیج” بازیکن بیسبال، جمله معروفی دارد که می‌گوید: “پشت سرت را نگاه نکن، شاید کسی در حال رسیدن به تو باشد.”

در بازار پر تکاپوی امروز، رقیبانتان ۲۴ ساعته در حال مبارزه هستند تا از شما جلو بیفتند. برای این که در جای فعلی‌تان باقی بمانید،‌ لازم است با دو برابر سرعت حرکت کنید.