بر حوزه‌های اصلی سوددهی تمرکز کنید

هر روز یک پیام از مدیرعامل (۱۶)
10 اسفند 1392
سلام بر شهدا
هر روز یک پیام از مدیرعامل (۱۷)
11 اسفند 1392
برایان تریسی - موفقیت در کسب و کار

کسب و کار پرسود؛ هر هفته یک روش

برایان تریسی - موفقیت در کسب و کاریکی از کلیدهای سوددهی بالا در کسب و کارتان این است که زمان و انرژی‌تان را هر چه بیشتر بر ایجاد محصولات و خدماتی متمرکز کنید که بیشترین سود ممکن را برای سازمانتان تولید می‌کنند.

یکی از دلایل شکست در کسب و کار این است که بیش از اندازه تنوع ایجاد می‌کند، منابع و انرژی‌اش را بین محصولات متعددی پخش می‌کند و سرانجام چیزهایی تولید می‌کند که مقدار ناچیزی به سود نهایی شرکت اضافه می‌کند. درست می‌فهمید که منظورم چیست. شرکت‌های متعددی هستند که محصولات و خدمات متعدد را با قیمت‌های متعدد با روش‌های متعدد و به بازارهای متعدد عرضه می‌کنند. راه حل مناسب برای شما این است که منابع سازمانی تان را بر آن زمینه های خاصی متمرکز کنید که در آن‌ها بالاترین میزان سوددهی وجود دارد.

همه محصولات و خدماتی را که ارایه می‌کنید، فهرست کنید. همه هزینه‌هایی را که برای آوردن آن محصول یا خدمات به بازار وجود دارد، محاسبه کنید. میزان فروش آن محصول را بسنجید و بعد مشخص کنید از هر کدام از این محصولات و خدماتی که ارائه می‌کنید، دقیقاً چه مقدار سود می‌برید.

اگر تا به حال این تحلیل را انجام نداده باشید، بسیار شگفت زده خواهید شد و خواهید فهمید که اگر ۱۲ محصول و خدمات دارید، یکی از آن‌ها بیشتر از تمام موارد دیگر سود می‌دهد. خواهید فهمید که بیست درصد محصولات و خدماتتان، ۸۰ درصد همه سود کسب و کارتان را تولید می‌کند. گذشته ازآن، خواهید فهمید که ۸۰ درصد محصولات و خدماتتان که فقط بیست درصد سودتان را ایجاد می‌کنند، احتمالاً ۸۰ درصد هزینه عملیاتی را مصرف می‌کنند. وقتی این تحلیل را انجام می‌دهید، معمولاً شگفت زده یا شوکه خواهید شد.

پس از این مرحله ها، از آن جایی که تفکر بلند مدت دارید، باید بپرسید: محصولات و خدمات پر سود فردا چه هستند؟

جریان‌های بازار کدامند؟ امروز چه کاری باید انجام دهیم تا به موقعیتی برسیم که بر بازارهای پر سود آینده تسلط داشته باشیم؟

این یکی از کلیدهای بزرگ سوددهی است.