آشنایی با برایان تریسی

آنتونی رابینز
با آنتونی رابینز (۱) – این هفته تصمیم‌گیری
15 شهریور 1392
کارآفرینان بزرگ جهان: هوندا
18 شهریور 1392
برایان تریسی - موفقیت در کسب و کار

قصد داریم هر هفته مطالبی از برایان تریسی را در مورد موفقیت در کسب و کار برایتان ارائه کنیم.

برایان تریسی از مشهورترین افراد موفق جهان است که دانسته های خود را در قالب کتاب‌هایی عرضه کرده است، زیرا معتقد است که «راه رسیدن به موفقیت در هر کاری، آن است که بدانیم افراد موفق آن رشته چه کرده‌اند تا موفق شده‌اند.»

برایان تریسی - موفقیت در کسب و کار

تریسی در ابتدای جوانی، زندگی سخت و ناموفقی داشته است و به کارهای سخت یدی مشغول بوده، حتی گاه دست فروشی می‌کرده تا آن که از خود می‌پرسد: «چگونه است که برخی زندگی‌شان بهتر از من است؟» در پی یافتن این پرسش، به جست و جوی افراد موفق می‌پردازد و راه موفقیتشان را می‌پرسد؛ پاسخ هر یک را به کار می‌گیرد و در مدت کوتاهی، به موفقیت‌های چشم گیری دست می‌یابد خود می‌نویسد: «یک سال از شروع کارم که گذشت، یک فروشنده درجه یک شدم. یک سال بعد از مدیر فروش بودن، معاون رئیس و ۹۵ عامل فروش در شش کشور شدم. آن زمان ۲۵ سالم بود. طی سال‌ها، در ۲۲ شغل گوناگون کار کرده‌ام؛ چندین شرکت را بنیان گذاشته‌ام؛ مکالمه فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی را آموخته‌ام و … در همه این سال‌ها پی بردم که کلید همه موفقیت‌های بزرگ، دستاوردهای کلان، احترام، مقام و موفقیت و خوشبختی در زندگی آن است که بتوانی روی مهم‌ترین کار و وظیفه‌ات تمرکز کنی و فقط بدانی، بیندیشی و آن را خوب انجام دهی و تا کاملاً تمام نشده است، دست برنداری».

در ۲۵ سال گذشته، من با بیش از صدها کسب و کار کوچک و بزرگ از شرکت‌های کار آفرینی تازه کار گرفته تا شرکت‌های موجود در لیست مجله فورچون کار کرده‌ام؛ هزاران کتاب و مقاله مطالعه کرده‌ام؛ مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی گرفته‌ام؛ به بیش از پانصد کسب و کار و سازمان مختلف مشاوره داده‌ام و به آن‌ها کمک کرده‌ام.

بین عملکرد یک شرکت و سودآوری، رابطه علت و معلولی برقرار است. اگر شما هم همان کارهایی را بکنید که شرکت‌های پرسود انجام می‌دهند، شما هم به زودی مثل آن‌ها سود خواهید برد.

به بیان دیگر، سودآوری قابل پیش بینی است، به شرطی که بفهمید چرا و چگونه این سودآوری در کسب و کارتان اتفاق می‌افتد. شاید مهم‌ترین عامل تعیین کننده در سوددهی یک شرکت، نحوه تفکر مدیر و رهبر آن شرکت باشد. در شرکت‌های پرسود افراد در رده بالا، هر روز در تمام مدت روی عملکرد، کسب و نتایج و سوددهی متمرکز هستند.

باید یاد بگیرید که تا پایان زندگی کاری‌تان، بارها و بارها این سه جمله را تکرار کنید:

۱- باید یاد بگیرید بگویید: «نظرم نادرست بود» و بر اساس بررسی عملکرد بهترین مدیران، در هر صورت با گذشت زمان معلوم می‌شود دست کم هفتاد درصد از تصمیم‌هایتان اشتباه بوده‌اند. هر چه زودتر متوجه شوید که در مسیر اشتباه قرار دارید و آن را بپذیرید، زودتر برمی گردید و سریع‌تر به مقصدتان در زمینه رشد کاری و و سوددهی بالا می‌رسید.

۲- باید حاضر باشید بگویید: «من اشتباه کردم» واقعیت این است که معمولاً اطرافیانتان می‌دانند اشتباه کرده‌اید و فقط منتظرند که شما جرئت و شخصیت کافی داشته باشید تا با آن اشتباه مواجه شوید. هر چه زودتر قبول کنید که اشتباه کرده‌اید و هر چه زودتر قبول کنید که اشتباه کرده‌اید و هر چه زودتر آن اشتباه را هر چه که بود، متوقف کنید، سریع‌تر به سمت هدف‌های واقعی‌تان پیش می‌روید. یکی از کلیدهای اصلی موفقیت در کسب و کار، در کسب و کار، سرمایه گذاری و زندگی این است که هرگاه فهمیدید مسیر اشتباهی را می‌پیمایید، جلوی ضرر را بگیرید.

۳- سومین جمله ای که باید یاد بگیرید بارها و بارها بگویید، این است: «نظرم عوض شد». یک مدیر برتر همواره حاضر است در برابر اطلاعات جدیدی که ایده های قدیمی یا روش‌های مرسوم انجام کار را زیر سؤال می‌برند، نظرش را عوض کند. هر چه سریع‌تر نظرتان را تغییر دهید و به سراغ کاری برگردید که نتیجه می‌دهد، تنش کمتر و کارایی بیشتری خواهید داشت.