رابطه ثــروت و هــوش

۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ - برندهای لوکس
۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ (قسمت سوم)
16 بهمن 1392
معروف‌ترین سر آشپز دنیا
16 بهمن 1392
رابطه ثروت و هوش

رابطه ثروت و هوش

آیا تاکنون از خودتان پرسیده‌اید چرا ثروتمند نیستید؟ این سوالی است که بسیاری از افراد از خود می‌پرسند، ولی تعداد بسیار کمی جوابی برای آن یافته‌اند.

بسیاری از افراد جامعه، ثروتمندان را کسی می‌دانند که با خوردن حق دیگران به ثروت رسیده‌اند و یا این که به آن‌ها ارث رسیده است و یا ثروتمندان آدم‌های خلافکاری هستند و صحبت‌ها و تفکراتی از این دست. باید به این گونه افراد گفت که همه ثروتمندان این گونه نیستند. بسیاری از ثروتمندان (حدود هفت درصد طبق آمار نشریه فوربس) توانسته اند با استفاده از خلاقیت و هوش و پشتکار خودشان به ثروت برسند.

بیل گیتس، کارلوس اسلیم، استیو جابز، وارن بافت و حتی مارک زوکربرگ از این گونه افراد بوده‌اند. در کشور خودمان هم از این گونه افراد زیاد داریم؛ کارآفرینایی که از هیچ، ثروت خلق کرده‌اند و یا سرمایه گذارانی که با افزایش مالی خود و تقویت ارتباطات خود که مردم عادی آن را پارتی می‌نامند ثروتمند شده‌اند.

این نکته را باید باور داشت که دنیای امروز، دنیای کاردستی و یا حتی کار با ماشین نیست. در دنیای امروز اطلاعات است که موجب ارزش افزوده و ثروت می‌شود. منظور ما از اطلاعات باز هم آن نیست که عده ای با استفاده از رانت‌های موجود به آن دست می‌یابند و در جهت منافع شخصی خود اقدام می‌کنند. منظور از اطلاعات، اطلاعات فراوانی است که همه روزه از طریق کلیه رسانه ها در اختیار همه قرار می‌گیرد و هر کس می‌تواند با انتخاب و بررسی صحیح و مهم‌تر از آن با پردازش درست، بهترین تصمیم را بگیرد. مثلاً قدرت پیش بینی حضور در یکی از بازارهای سرمایه گذاری و یا این که با استفاده از اطلاعات، بتواند نیاز آتی مردم را تشخیص دهد و کسب و کار خلاقانه ای ایجاد کند که موجب کسب ثروت شود.

متأسفانه امروزه اکثر افراد، زمین و زمان و وضعیت سیاسی و اقتصادی و نداشتن سرمایه و … را دلیل ثروتمند نشدن خود می‌دانند، ولی خبر بد برای این افراد این است:

ثروتمند نشدن شما نه به خاطر وضعیت سیاست کشور است و نه به خاطر وضعیت اقتصاد کشور و نه حتی نداشتن سرمایه و نه هیچ دلیل بیرونی دیگر. ثروتمند نشدن ما به دلیل محدودیت‌های ذهنی است که برای خودمان ایجاد می‌کنیم.

این باورها وقتی در ضمیر ناخودآگاه ما می‌نشیند عملا ثروتمند شدن را غیر ممکن می‌داند و هر گونه تلاش برای دستیابی به ثروت را مختل می‌کند و وقتی تلاش چند باره این افراد در کارها و یا تصمیماتی که به خوبی بررسی نشده اند و یا پشتکار لازم برای انجام آن وجود نداشته است نتیجه نمی‌دهد یا به شکست منجر می‌شود، این باور برایشان ایجاد می‌شود که ما عرضه ثروتمند شدن نداریم و یا قسمت ما این نیست که ثروتمند شویم و افکار و باورهایی از این دست که از لحاظ ذهنی آن‌ها را محدود و محدودتر می‌کند و اعتماد به نفس آن‌ها را تضعیف می‌کند. ثروتمند شدن برای این گونه افراد بسیار مشکل است.

بسیاری از افراد در ذهن هوشیار خود دستیابی به هر هدفی را امکان پذیر می‌دانند، ولی ضمیر ناخودآگاهشان به موفقیتشان اعتقاد ندارد. تلاشی این گونه هم موفقیتی در پی ندارد.

خواندن کتاب‌های موفقیت و ثروتمند شدن، شرکت در کلاس‌ها و سمینارها و کلاس‌ها و … به شما انگیزه آنی زیادی می‌دهد، ولی پس از مدت کمی با رویارویی با دنیای واقعی دوباره همان افکار و باورهای قبلی مستولی می‌شود.

دنبال عوامل بیرونی گشتن برای عوامل موفق نبودن یا ثروتمند نبودن اشتباه بزرگی است که اکثر مردم برای جبران ناکامی‌های خود و یا راضی نگه داشتن خود مبنی بر بی تقصیر بودن خودشان مرتکب می‌شوند. تمام کسانی که ثروتمند و موفق هستند باور صحیحی در مورد خودشان،‌ ثروت و موفقیت دارند. آن‌ها می‌دانند که مانع ثروتمند شدنشان نه وضعیت اقتصادی و سیاسی کشورشان است، نه نداشتن سرمایه و نه میزان سنشان و نه هیچ عامل بیرونی دیگر؛ آن‌ها این راز را فهمیده بودند که: «کلید قدرت، ثروت و موفقیتشان در درون خودشان است.»

چگونه بــاورهای ذهنی خود را تغییر دهیــــم؟

سعی کنید آرامش را در زندگی خود حاکم کنید و استرس، نگرانی و عصبانیت را از خود دور کنید. در این حالت بهتر می‌توان فکر کرد. باورهای محدود کننده خود را شناسایی کنید. این کار را می‌توانید هم خودتان انجام دهید و هم یک مربی برایتان انجام دهد. شناخت این سوزن‌های ذهنی (باورهای محدود کننده) در تغییر آن‌ها نقش کلیدی دارد. پس از شناخت باورهای محدود کننده ذهنی به آرامی سعی در تغییر این باورها کنید. چگونه؟ با جهت دهی افکارتان به خواسته های خود و پرسیدن سوال های کوانتومی از خود. تغییر این باورها هم نیاز به زمان دارد. بهتر است واقع بینانه به مسائل نگاه کنیم نه آن گونه که دلمان می‌خواهد.

به نداشته های خود فکر نکنید، بلکه به دلیل موفق نشدن یا ثروتمند نبودن خود فکر کنید، آن گاه از خود بپرسید چگونه می‌توانم ثروتمند شوم؟ راه ها یکی یکی خود را به شما نشان خواهد داد. بدون عجله و تنها با پشتکار و یادگیری مداوم، روزی خواهید دید آنی شده‌اید که در رویای خود بوده‌اید.

 

روزنامه اقتصادی آسیـــا- شماره ۶۳