۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ (قسمت سوم)

گزارش سالیانه مؤسسه بین المللی اینتربرند - صد برند برتر سال ۲۰۱۳
۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ (قسمت دوم)
16 بهمن 1392
رابطه ثروت و هوش
رابطه ثــروت و هــوش
16 بهمن 1392
۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ - برندهای لوکس

 ۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ - برندهای لوکس

برندهای لوکس

از سوی دیگر، با وجود شرایط ناپدیدار اقتصادی جهان، جایگاه برندهای لوکس در این فهرست ارتقا یافته است. گزارش بهترین برندهای جهان در سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد که هفت برند لوکس با تاریخچه ای طولانی و شهرت فراوان در این فهرست حاضر هستند. به این ترتیب که لویی ویتون (Louis Vuitton) در این لیست رتبه ۱۷، گوچی (Gucci) رتبه ۳۸، هرمس (Hermes) رتبه ۵۴، کارتیه (Cartier) رتبه ۶۰، تیفانی (Tiffany) رتبه ۷۵، بربری (Burberry) رتبه ۷۷ و پرادا (Prada) رتبه ۷۲ را به خود اختصاص داده‌اند.

آن چنان که جز فرمپتون، مدیر اجرایی جهانی اینتربرند، می‌گوید: با توسعه رقابت جهانی و عمر کوتاه برخی مزایای رقابتی، مانند تکنولوژی، همکاری برند با سهامدار ارزش برند را افزایش می‌دهد. به این ترتیب، فهرست ۱۰۰ برند با ارزش جهان، با دقت در خواسته های مصرف کنندگان، کارمندان و سرمایه گذاران، تجربه ای کامل و جامع از عملکرد برندها را در نقاط تماسی که همواره در حال تکامل هستند، ارائه می‌دهد.

اینــترنت و افق‌های تازه

نکته قابل ذکر دیگری که در تحلیل جدول فوق به دست می‌آید، رشد ارزش برندهایی که درفضای وب فعالیت می‌کنند و ارتقای جایگاه آنان است. به این ترتیب که فیــس بــوک با رشدی ۴۳ درصدی در ارزش برند، جایگاهش را از رتبه ۶۹ به رتبه ۵۲ ارتقا داد. هم چنین گوگل با رشدی معادل ۳۴ درصد در ارزش برند خود، به خاطر رقابت شدیدی که در بالای جدول وجود دارد فقط توانست از رتبه چهارم در سال گذشته به رتبه دوم در سال ۲۰۱۳ ارتقا پیدا کند. روند رشد آمازون (Amazon) که ارزش برندش ۲۷ درصد رشد را نشان می‌دهد و از رتبه ۲۰ به رتبه ۱۹ آمد در کنار رشد ۲۰ درصدی ارزش برند ای بی (eBay) که از رتبه ۳۶ به رتبه ۲۸ ارتقا پیدا کرد حکایت از آن دارد که شرکت‌ها و برندهایی که در فضای وب فعالیت می‌کنند شاهد رشد کسب و کار خود هستند و این به منزله سیطره فضای مجازی در دنیای تجارت امروز است اعم از این که شرکت‌ها ارائه دهنده خدمات خرده فروشی باشند یا این که سرویس‌های اینترنتی در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

جدول کشورهای حاضر در فهرست ۱۰۰ برند برتر دنیا

۱

آمــریکا

۵۵ برند

۲

آلـمـان

۹ برند

۳

فـرانسه

۷ برند

۴

ژاپـــــن

۷ برند

۵

انگلستان

۴ برند

۶

کره جنوبی

۳ برند

۷

ایتـالیـا

۳ برند

۸

هلنــــد

۳ برند

حوزه های تجاری در لیست ۱۰۰ برند برتر دنیا

۱

صنعت اتومبیل

۱۴ برند

۲

تکنولوژی

۱۲ برند

۳

کالاهای تند مصرف

۱۲ برند

۴

خدمات مالی

۱۱ برند

۵

الکل

۷ برند

۶

کالاهای لوکس

۷ برند

۷

الکترونیک

۶ برند

۸

خدمات گوناگون

۵ برند

۹

پوشاک

۴ برند

۱۰

نوشیدنی

۴ برند

۱۱

رسانه های گروهی

۴ برند

۱۲

رستوران

۴ برند

۱۳

خدمات بازرگانی

۳ برند

۱۴

خرده فروشی

۲ برند

۱۵

کالاهای ورزشی

۲ برند

۱۶

انرژی

۱ برند

۱۷

مبلمان منزل

۱ برند

۱۸

حمل و نقل

۱ برند

  روزنامه اقتصادی آسیا- شماره ۶۳

 مطالب مرتبط:

۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ (قسمت اول)
۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ (قسمت دوم)