۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ (قسمت دوم)

گزارش سالیانه مؤسسه بین المللی اینتربرند - صد برند برتر سال ۲۰۱۳
۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ (قسمت اول)
15 بهمن 1392
۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ - برندهای لوکس
۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ (قسمت سوم)
16 بهمن 1392
گزارش سالیانه مؤسسه بین المللی اینتربرند - صد برند برتر سال ۲۰۱۳

گزارش سالیانه مؤسسه بین المللی اینتربرند - صد برند برتر سال ۲۰۱۳

نگاهی به چند برند مهم دنیا

اپـــل (Apple)

این برند با جهشی یک پله ای از رده دوم به رده اول صعود کرده که نشان از پیشرفت ۲۸ درصدی و موفقیت روز افزون آن است که شاید با عرضه گوشی جدید خود یعنی آیفون ۵ که موفقیت زیادی به همراه داشت، بی ارتباط نباشد.

گــوگــل (Google)

برای اولین بار در تاریخچه رده بندی بهترین برندهای جهان، گوگل، مایکروسافت را پشت سر گذاشت و با کسب رتبه دوم از رقیب خود جلو افتاد.

کــوکاکــولا (Coca-Cola)

این برند که سال‌های سال دارای جایگاه اول در بین بهترین برندهای دنیا بود، امسال از مقام خود کوتاه آمد و به رتبه سوم بسنده کرد.

آی بی‌ام (IBM)

شرکت آی بی‌ام که در گزارش سال گذشته در رتبه سوم قرار داشت، امسال با یک پله سقوط به رتبه چهارم بسنده کرد، این در حالی است که برند آی بی‌ام رشدی ۴ درصدی را نیز شاهد بوده است.

مــایکروســافت (Microsoft)

این برند، که سال گذشته افتی ۲ پله ای را نسبت به سال قبل از آن شاهد بوده و از رتبه ۳ به رتبه ۵ رسیده بود،امسال توانست به مدد رشد ۳درصدی‌اش،جایگاه پنجمی خود را حفظ کرده و در کوران رقابت باقی بماند.

ســامسونگ (Samsung)

این برند برترین برند از لحاظ ارتقای رتبه بین دیگر برندهاست. ســامسونگ در گزارش سال ۲۰۱۲ به نسبت سال ۲۰۱۱ با صعودی ۸ پله ای رتبه ۱۷ به رتبه ۹ رسیده بود. ســامسونگ چند سالی بیشتر نیست که خود را در جمع ۱۰ برند با ارزش دنیا می‌بیند، این امر را مدیون دو گوشی هوشمند خود، یعنی Galaxy SIII و Galaxy NoteII است. با این همه ســامسونگ امسال نیز یک پله به صدر جدول نزدیک‌تر شد و در رتبه هشتم ایستاد.

تـــویوتا، بـــنز، بی‌ام و

این سه برند خودرو سازی به ترتیب در رتبه های دهم، یازدهم و دوازدهم هستند که به شدت نزدیک به هم و در تعقیب هم هستند تا در یک فرصت مغتنم و در خم یک پیچ، از رقیب خود جلو بزنند. تویوتا و بنز هر کدام با یک پله صعود از مقام ۱۱ و ۱۲ سال قبل به رتبه ۱۰ و ۱۱ و بی‌ام و با ۳ پله صعود از مقام ۱۵ به مقام ۱۲ رسیده است که خبر از پیشرفت این برندها و این صنعت می‌دهد.

نــوکیــا (Nokia)، بازنـده بزرگ

نــوکیــا که سال قبل، با نزولی قابل ملاحظه،از رتبه ۱۴ به رتبه ۱۹ رسیده بود، روند افت شدید خود را تکمیل کرد و در لیست سال ۲۰۱۳ با بیشترین نرخ کاهش ارزش در برند خود،‌(۶۵درصد) از رتبه ۱۹ به رتبه ۵۷ سقوط کرد. به نظر می‌رسد نوکیا در واگذار کردن عرصه رقابت در زمینه تلفن‌های هوشمند سال به سال در حرکت سقوط است. البته نوکیا تلاش دارد با عرضه ویندوز ۸ فون و گوشی‌های جدید خود مانند “لومیا” بتواند دوباره به دوران اوج خود برگردد. به نظر می‌رسد که این کار با وجود رقیبان سر سختی که نوکیا دارد، کار ساده ای نیست.

فیــس بــوک (Face book) (برنده بزرگ)

در مقابل نــوکیــا که بزرگ‌ترین بازنده لیست امسال به شمار می‌رود، فیــس بــوک بزرگ‌ترین برنده لیست جدید است، این برند با رشدی ۴۳درصدی موفق‌ترین برند سال گذشته بود. هر چند که فیــس بــوک هنوز در رتبه ۵۲ جدول برندهای با ارزش دنیا قرار دارد و تا رسیدن به بالای جدول راه زیادی در پیش دارد.

سازنــدگان اتومبیــل

ارزش ۱۴ برند سازنده خودرو نیز افزایش یافته است. در این فهرست تویوتا رتبه ۱۰، مرسدس بنز رتبه ۱۱، بی‌ام و رتبه ۱۲، فولوکس واگن (Volkswagen) رتبه ۳۴،فورد (Ford) رتبه ۴۲، هیوندای (Hyundai) رتبه ۴۳،آئودی (Audi) رتبه ۵۱، پورشه (Porsche) رتبه ۶۴،نیسان (Nissan) رتبه ۶۵، کیا (Kia) رتبه ۸۳، هارلی دیویدسون (Harley Davidson) رتبه ۹۶ و فراری (Ferrari) رتبه ۹۸ را به دست آورده‌اند. ضمن این که این گروه یک تازه وارد به نام شورولت (Chevrolet) دارد که به تازگی به این فهرست پیوسته است. این موفقیت‌ها حکایت از آن دارد که خودروسازان موفق هم چنان به روند توسعه روش‌های مؤثر برای کنترل مخاطبان خود و جذب مشتریان به شیوه ای شخصی‌تر ادامه می‌دهند.

 

مطالب مرتبط:

۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ (قسمت اول)
۱۰۰ برند برتر سال ۲۰۱۳ (قسمت سوم)