انواع مراکز خرید

هایپرمارکت
هایپر مارکت چیست؟
13 مرداد 1392
اجزای یک مرکز تجاری
13 مرداد 1392
هایپرمارکتی در عمان

هایپرمارکتی در عمان

 

هایپرمارکتی در عمان

هایپرمارکتی در عمان

۱- مراکز خرید در محله ها: (Neighborhood Center) این نوع فروشگاهها و مغازه برای دسترسی محلی و راحت و خرید و مصارف روزانه می‌باشد حدود نیمی از این نوع مراکز خرید به سوپر مارکتها اختصاص دارد و حدود ۳/ ۱ این نوع فروشگاهها داروخانه و فروشگاههای بهداشتی و آرایشی است.

۲- مراکز خرید مجتمع: (community center) در این مراکز طیف وسیع‌تری از کالاها و خدمات نسبت به فروشگاهها و مراکز محله ارائه می‌شود. از مهم‌ترین فروشگاههای این مراکز می‌توان به سوپر مارکتها، داروخانه های بزرگ و فروشگاههای ارزان فروشی بزرگ اشاره کرد. این مراکز معمولاً به صورت نواری هستند ولی می‌توانند به اشکال دیگری نیز باشند.

۳- مراکز خرید منطقه ای: (regional center) این مراکز کالاها و خدمات عمومی در حوزه های مختلف ارائه می‌کنند (به خصوص پوشاک).فروشگاههای تخصص مد، فروشگاههای ارزان فروشی و فروشگاههای عمده فروشی از جمله مواردی است که در این مراکز وجود دارند. محوطه این مراکز با فروشگاهها محصور شده و این فروشگاهها به وسیله یک راهرو به هم متصل هستند. معمولاً این فروشگاهها داردی پارکینگ سرپوشیده نیز هستند.

۴- مراکز خرید فرا منطقه ای: (super regional center) این مراکز بسیار شبیه مراکز خرید منطقه ای هستند و تفاوت آنها در مساحت بیشتر و تنوع کالا و خدمات بیشتر می‌باشد.

۵- مراکز تخصصی / مد: (Fashion/Specialty Center) به طور عمده از مغازه های مجلل پوشاک، بوتیک‌ها و مغازه های صنایع دستی، کالاهای کمیاب که کالاها و خدمات را با کیفیت و قیمت بالا به مشتریان ارائه می‌کنند، تشکیل شده‌اند. در برخی از این مراکز رستوران و مراکز تفریح و سرگرمی نیز وجود دارد. این مراکز دارای دکوراسیون زیبایی بوده و طراحی و دکوراسیون مدرن آنها از مشخصه های عمده این مراکز می‌باشد.

۶- مراکز خرید قدرتمند: (power center) این مراکز شامل فروشگاهها و ارزان فروشی‌ها و عمده فروشی‌های برخی از کالاهاست. در این نوع مراکز عمدتاً فروشگاهها و مغازه های کوچک یافت نمی‌شود.

۷- مراکز خرید جشنواره ای: (festival center) در این مراکز یک نوع وحدت خاص در طراحی و دکوراسیون مغازه ها و فروشگاهها وجود دارد. در برخی موارد حتی کالاها و خدماتی که در این فروشگاهها ارائه می‌شود نیز یکسان و هماهنگ می‌باشد. اصولاً این نوع مراکز در جذب توریست فعال هستند و همچنین دارای رستوران و مراکز تفریحی نیز می‌باشند. این مراکز عمدتاً در حومه شهر بوده در برخی موارد دارای ساختمانهایی با بنای تاریخی می‌باشند.

۸- مراکز خرید خارج از مرکز: (outlet center) معمولاً در مناطق گردشگری و روستایی واقع شده‌اند. معمولاً این مراکز متعلق به کارخانه های سازنده کالا بوده و اجناس را با قیمت پایین‌تر به مشتری عرضه می‌کنند. اصولاً به صورت نواری شکل بوده و ممکن است در مکانهای سرپوشیده و یا باز قرار داشته باشند.

 

منبع: مهاجریست