هایپر مارکت چیست؟

فروشگاههای زنجیره‌ای
علل و اهداف پیدایش فروشگاه‌های زنجیره‌ای
30 خرداد 1392
هایپرمارکتی در عمان
انواع مراکز خرید
13 مرداد 1392
هایپرمارکت

هایپرمارکت - عکس برگرفته شده است از ویکی‌پدیا

هایپرمارکت

هایپرمارکت – عکس برگرفته شده است از ویکی‌پدیا

تاریخچه مراکز خرید و فروشگاهها به ۱۰۰۰ سال قبل بر می‌گردد. در زمانهای قدیم بنادر و خیابانها به عنوان مراکز خرید استفاده می‌شدند. پاساژ به معنی گذرگاه یا میانه دو چیز است. در دوران گوناگون تیمچه‌ها یا گذرهای، با جای دادن حجره ها و مغازه ها در درون خود نقش نوعی بازارچه یا مرکز خرید را ایفا می‌کردند. امروزه پاساژ ها در درون یک ساختمان یا مجموعه‌ای از ساختمان‌ها قرار دارند. که شامل فروشگاه‌های گوناگون هستند و با راهروهای مرتبط با هم باعث آسانی دیدار مشتریان از فروشگاه‌ها می‌شوند. راهروهای یک پاساژ می‌تواند بن بست یا مرتبط با راهروهای دیگر باشد. پاساژهای امروزی معمولاً چندطبقه بوده و راهروها در طبقات گوناگون بر روی هم قرار گرفته‌اند. امروزه پاساژها تبدیل به مراکز خرید شده‌اند و روزانه در مناطق مختلف مراکز خرید راه‌اندازی شده و کمابیش با استقبال نیز روبرو شده است.

اصولاً به مجموعه ای از مغازه های خرده فروشی، رستوران‌ها، استودیوهای عکاسی، سالنهای آرایشی و کسب و کارهای دیگر مراکز خرید گفته می‌شود. امروزه برای جذب و وفادارسازی مشتریان علاوه بر مغازه ها و فروشگاه‌ها، خدمات و امکانات تفریحی نیز در این مراکز در نظر گرفته شده است. امکانات تفریحی می‌تواند شامل شهربازی، سینما، مراکز ورزشی و غیره باشد. وجود رستوران‌ها و کافی‌شاپ ها و فست‌فودها نقش مهمی در جذابیت این مراکز داشته است. از دیگر ویژگیهای یک مرکز خرید می‌توان به داشتن مکانهای از قبیل کیوسک، فست‌فود و پارکینگ اشاره کرد. کیوسک‌ها غرفه‌هایی واقع در راهرو های مراکز خرید است که خدمات و محصولات کوچک در آنها به فروش می‌رسد.

مراکز خرید در سرتاسر دنیا وجود دارند و می‌تواند مقصد سفر کسانی باشد که از خرید کردن لذت می‌برند. عموماً مردم به دلیل وجود مغازه های متنوع و همچنین امکانات جانبی دوست دارند که از مراکز خرید دیدن کنند. از طرفی می‌توانند با صرف زمان کمتر و با راحتی بیشتری به تنوع کالاها و خدمات دسترسی داشته باشند.

اولین مراکز خرید در طی سالهای ۱۹۵۰ شروع به کار کردند. با توجه به رشد صنعت مراکز خرید با استانداردهای بالا ساخته شدند و با رشد بیشتر صنعت مراکز خرید تکامل یافته تا جایی که امروزه ۸ دسته بندی مختلف برای این مراکز خرید تعریف شده است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت.

البته طبقه بندی این مراکز همیشه امری سهل‌الوصول نیست. ممکن است مرکز خریدی ترکیبی از چند بخش ذکر شده باشد. انواع دیگری نیز از این مراکز وجود دارد که به طور جداگانه از ان‌ها صحبتی به میان نیامده است. ممکن است برخی از ان‌ها زیر مجموعه ای از مجموعه های بزرگ‌تر باشند. در زیر به دسته بندی‌های کلی این مراکز نگاهی می‌اندازیم.

مراکز خرید: (shopping center) مجموعه ای از خرده فروشان و مؤسسات تجاری که تحت یک مدیریت واحد برنامه ریزی و توسعه یافته‌اند. اندازه و جهت گیری این مراکز به طور کلی به وسیله خصوصیات بازار منطقه تجاری تعیین می‌شود. دو زیر مجموعه اصلی این مراکز خرید (shopping center) مراکز خرید فروشگاهی (mall) و مراکز خرید نواری در فضای باز (open air stripe center) می‌باشند.

۱- مراکز خرید فروشگاهی: (mall) مکانهای محصور که دارای راهروهای محصور بوده که از طریق این راهروها می‌توان در مغازه ها و فروشگاههایی که در کنار و یا مقابل هم قرار دارند تردد کرد.

۲- مراکز خرید نواری شکل: (stripe center) در این نوع مراکز خرید زنجیره ای از فروشگاه‌ها و مغازه های مختلف در کنار هم و در کنار خیابان قرار دارند. ممکن است این فروشگاه‌ها همگی تنها یک نوع کالا را بفروشند و یا اینکه کالاها و خدمات متنوعی را به مشتری ارائه دهند. بر خلاف مراکز خرید (mall) راهروها محصور نبوده و عموماً پارکینگ نیز وجود ندارد و اصولاً ماشین‌ها در محل خرید مثلاً روبروی فروشگاه‌ها پارک می‌شوند.

 

منبع: مهاجریست