استیو جابـز که بود و چه کرد؟ (۳)

استیو جابز
استیو جابـز که بود و چه کرد؟ (۲)
6 آبان 1392
هر روز یک پیام از مدیرعامل (۸)
1 آذر 1392
استیو جابز

استیو جابز

استیو جابز

استیو جابز

از سال ۱۹۷۶ به بعد، استیو جابــز، به رغم آزردگی بدگویان و در میان شادی دوستان، در تمام صحنه های ممکن، عقاید خویش را بر زبان آورد: نشریات، وب سایت های اَپِــل، حضور در میان عموم برای رونمایی از محصولات جدید و مصاحبه با رسانه های چاپی و الکترونیکی.

فارغ از این که منظور استیو جابــز از ترکیب “ماده رؤیــا” چیست، ترکیبی که او دوبار در رزومه اش به کار برده، یک واقعیت انکار ناپذیر هم چنان واجد اعتبار است: او به یاد ماندنی ترین گفته ها را درباره‌ی ماهیت تجارت در عصر ما، به یادگار گذاشت.

استیو جابــز موقعیت منحصر به فرد و بلامنازعی را در تجارت به خود اختصاص داد. مجله‌ی فرچون- Fortune او را به عنوان “مدیر عامل این دهه”، هاروارد بیزینس ریویو (Harvard Business Rrview) به عنوان “کارآمدترین مدیر عامل جهان” و وال استریت ژونال (Wall Street Journal) او را به عنوان “مرد این دهه” انتخاب کردند، به علاوه‌ی افتخارات متعدد دیگر.

در ۱۸ آگوست دو هزار و یازده خبری منتشر شد که سؤالات بسیاری را {در میان مردم} بر انگیخت. زمانِ چاپِ تنها زندگی نامه‌ی تأیید شده‌ی استیو جابــز، نوشته‌ی والترایساکسون، را از مارس ۲۰۱۲ به تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۱۱ تغییر داده بودند.

ناشران بزرگ آن قدر بوالهوس نیستند که به این سادگی زمان چاپ کتابی را جلو بیندازند. بلاشک اتفاق غریبی افتاده بود.

شش روز بعد، در ۲۴ آگوست ۲۰۱۱، استیو جابــز رسماً اعلام کرد که می خواهد از سمت مدیر عاملی اَپِـل کناره گیری کند و از هیئت مدیره خواست تا طرح جایگزینی اش را به اجرا در آورد،

طرحی که تیم کوک را در رأس امور قرار می داد.

در ۵ اکتبر، یک روز پس از این که مدیر عامل جدید، در اولین حضور رسانه ای اش، از آیفونِ جی فورِاس رونمایی کرد، هیئت مدیره‌ی اَپِـل اعلام نمود که استیو جابــز در سن ۵۶ سالگی درگذشت.

هیئت مدیره اطلاعیه ای را به قرار زیر منتشر کرد:

“نبوغ، عشق و انرژی استیو منبع نوآوری های بی شماری بود که زندگی همه‌ی ما را بهتر و غنی تر کرد. جهان به واسطه‌ی حضور استیو در ابعاد گسترده ای بهتر است.”

جــورج بـیهم