۲۲- دیوید گرین: میلیاردر شدن با وام ۶۰۰ دلاری

رونالد برکل
۲۱- رونالد وین برکل: میلیاردر سوپرمارکت‌ها
10 اردیبهشت 1393
۱۷- کسب و کارتان را طوری اداره کنید که گویا می‌خواهید آن را از ضرردهی نجات دهید
11 اردیبهشت 1393
دیوید گرین

دیوید گرین

دیوید گرین

دیوید گرین

دیوید گرین (David Greene) در ۱۳ نوامبر سال ۱۹۴۱ به دنیا آمد. پدر او یک واعظ فقیر بود. دیوید در دوران دبیرستان در یک فروشگاه محلی کار می‌کرد. دیوید گرین تنها موفق شد مقطع دبیرستان را به پایان برساند و مدرک دیپلم دریافت کند. او مدت‌ها در فروشگاه های زنجیره ای مختلف کار می‌کرد و به همین واسطه توانست اعتبار و تجربه زیادی در کسب و کار خرده فروشی به دست آورد.

دیوید گرین فروشگاه محصولات هنری و صنایع دستی هابی لابی را در سال ۱۹۷۲ و تنها با دریافت وامی ۶۰۰ دلاری تأسیس کرد. در ابتدا نام این مراکز خلاقانه هابی لابی بود. دیوید گرین در آن زمان کار خود را با یک فضای ۳۰۰ فوت مربعی (۹۰متر مربع) در شمال اوکلاهاما سیتی شروع کرد. این شرکت در واقع رشد یافته شرکت محصولات گرکو بود که دیوید گرین آن در سال ۱۹۷۰ تأسیس کرده بود و از طریق آن، قاب عکس‌های مینیاتوری ساخته دست خود را به فروش می‌رساند.

شرکت هابی لابی یک شرکت خصوصی است که دفتر مرکزی آن در یک مجتمع ۳۱۶ هزار متر مربعی از تأسیسات ساخت و تولید، توزیع و اداره ها در اوکلاهاما سیتی واقع شده است. این شرکت بیش از ۴۷۵ فروشگاه را در ایالت‌های مختلف آمریکا اداره می‌کند.

در حال حاضر فروش شرکت هابی لابی در حدود ۲ میلیارد دلار است و بیش از ۱۸ هزار نفر برای این شرکت مشغول به کار هستند. این شرکت هیچ بدهی بلند مدتی ندارد. شرکت هابی لابی هزینه های خود را با ارسال محصولاتش به ۴۰ ایالت، اما تنها از یک انبار مرکزی در سطح پایینی نگه داشته است. در حال حاضر دیوید گرین مدیر عامل شرکت هابی لابی است. در این فروشگاه ها از سیستم بارکد استفاده نمی‌شود و سیستم پرداخت سنتی به کار می‌رود. در وب سایت این شرکت بیان شده که هزینه بالای سیستم اسکنر ممکن است به توانایی شرکت برای رقابتی ماندن در قیمت گذاری آسیب وارد کند. محوطه ساخت و تولید شرکت هابی لابی در مجتمع دفتر مرکزی این شرکت مساحتی در حدود ۷۲۵ هزار فوت مربع (۲۲۰,۰۰۰ متر مربع) دارد که در مجاورت انبار شرکت قرار گرفته است.

دیوید گرین همواره اعتقاد دارد و بیان می‌کند که راه یک کسب و کار خوب این است که اصول کتاب خدا را دنبال کنیم. او اعتقاد دارد خدا تنها کسی است که آینده را می‌داند. احتمالاً این دیدگاه مذهبی گرین ناشی از شغل پدرش درگذشته است. دیوید گرین حتی در فروشگاه های خود موسیقی‌های مسیحیت را پخش می‌کند.

البته در حال حاضر نمی‌توان فروشگاه های هابی لابی را تنها یک فروشگاه محصولات هنری و صنایع دستی دانست، زیرا دپارتمان‌های این شرکت شامل صنایع دستی، سرگرمی‌ها، قاب عکس، طلا سازی، محصولات مطابق مد، گل فروشی، کارت پستال، سبد، پوشاک هنری، لوازم سفر و غیره می‌شود.