۲۱- رونالد وین برکل: میلیاردر سوپرمارکت‌ها

محمد الفاید
۲۰- محمد الفاید: مالک بزرگ‌ترین و مجهزترین فروشگاه انگلستان
9 اردیبهشت 1393
دیوید گرین
۲۲- دیوید گرین: میلیاردر شدن با وام ۶۰۰ دلاری
11 اردیبهشت 1393
رونالد برکل

رونالد برکل

رونالد برکل

رونالد برکل

رونالد وین برکل (Ronald Wayne Burkle) در ۱۲ نوامبر سال ۱۹۵۲ در پومونا در کالیفرنیا متولد شد. رونالد برکل اولین بار در ۱۳ سالگی به عنوان یک وردست در مغازه خواربار فروشی پدرش وارد کار شد. او تحصیلات خود را تا پایان دوره دبیرستان ادامه داد اما کمی پس از ورود به کالج تحصیلات خود را رها کرد و بنگاهی به نام شرکت‌های یوکایپا را راه اندازی کرد. این شرکت در زمینه فروشگاه های زنجیره ای، تولید و توزیع سرمایه گذاری می‌کند. رونالد برکل شرکت یوکایپا را در سال ۱۹۸۶ در لوس آنجلس تأسیس کرد. کار اصلی این شرکت در زمینه خریدهای استقراضی و سرمایه گذاری در سوپرمارکت‌های و فروشگاه های خواربار زنجیره ای است. رونالد برکل اولین فروشگاه خود، فروشگاه جرگنسن را در سال ۱۹۸۶ خرید.

شرکت یوکایپا در دهه ۱۹۸۰ تعدادی سرمایه گذاری به شکل پراکنده انجام داد، اما در دهه ۱۹۹۰ شروع به یک سرمایه گذاری متمرکز در فروشگاه های زنجیره ای ساحل غربی (وست کات) کرد. این شرکت اخیراً فروشگاه های وایلد اوتز در لکورادو، فروشگاه های پت مارک در نیوجرسی و فروشگاه های سوپروالو در مینه سوتا را خریده است.

رونالد برکل در حال حاضر رئیس هیئت مدیره و سهامدار اصلی شرکت زیادی از جمله شرکت الاینس انترتینمنت (یک شرکت توزیع نرم افزارهای بازی، موسیقی و فیلم)، شرکت مواد غذایی گلدن استیت (یک شرکت تولید مواد غذایی و نوشیدنی در لوس آنجلس با درآمد بیش از ۳ میلیارد دلار و ۳,۰۰۰ کارمند در سال ۲۰۰۷)، دامینیکز (یک شرکت فروشگاه های زنجیره ای در شیکاگو)، فرد میر (شرکت ابر سوپرمارکت‌های زنجیره ای در پورتلند اورگان)، رالفز (یک فروشگاه زنجیره ای بزرگ در کالیفرنیای جنوبی و بزرگ‌ترین زیر مجموعه فروشگاه های زنجیره ای کروگر در ایالت سینسیناتی) و فود فورلس (یک شرکت فروشگاه زنجیره ای که مالک آن شرکت فروشگاه های زنجیره ای کروگر می‌باشد) است. او در حال حاضر یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت‌های اوکسیدنتال پترولیوم (یک شرکت اکتشاف و استخراج و تولید نفت و گاز در ایالات متحده با درآمد ۵/۱۵ میلیارد دلاری و بیش از ۱۰ هزار کارمند)، KB هوم (یک شرکت خانه سازی در ایالات متحده که در فهرست ۵۰۰ شرکت برتر فورچون قرار دارد و دفتر مرکزی آن در لوس آنجلس واقع شده است) و شرکت یاهو است.

رونالد برکل از طرفداران و حامیان حزب دموکرات در ایالات متحده است. وی هم چنین یکی از مالکان تیم پنگوئن‌های پیتزبورگ در لیگ هاکی ملی در ایالات متحده است.