۲۰- محمد الفاید: مالک بزرگ‌ترین و مجهزترین فروشگاه انگلستان

پیترو فررو
۱۹- پیترو فررو: کارآفرینی از راه صبحانه
8 اردیبهشت 1393
رونالد برکل
۲۱- رونالد وین برکل: میلیاردر سوپرمارکت‌ها
10 اردیبهشت 1393
محمد الفاید

محمد الفاید

محمد الفاید

محمد الفاید

فروشگاه “هارودز” بزرگ‌ترین و مجهزترین فروشگاه انگلستان است که به دلیل تنوع فروش و ظاهر ویژه‌اش شهرتی جهانی یافته است. این فروشگاه چندین طبقه دارد که شامل تمامی امکانات رفاهی برای مشتریان می‌باشد و گفته می‌شود هر کسی به قصد خرید هر محصولی می‌تواند به آن جا مراجعه نماید. تنوع محصولات آن به حدی است که بسیاری می‌گویند شما حتی می‌توانید برای خرید یک فیل به آن جا بروید! البته شهرت بیش از حد این فروشگاه تنها به بزرگی و حجم وسیع محصولات ارائه شده آن محدود نمی‌شود، بلکه وجود سالن‌های غذاخوری متعدد و رستوران‌های مجلل و شیک آن از دیگر علل این خوش نامی محسوب می‌شود. مدیر این فروشگاه عظیم یک تاجر مصری به نام “محمد الفاید” می‌باشد که به بحث پیرامون زندگی او می‌پردازیم.

محمد عبدل الفاید (Mohammad Abdel Al-Fayed) در سال ۱۹۲۹ در اسکندریه به دنیا آمد. او فرزند ارشد خانواده فقیری بود که یک معلم ساده سرپرستی آن را بر عهده داشت. به دلیل عدم توانایی خانواده، فرزندان از همان سنین کودکی به کسب و کار روی آوردند و هر یک به نوعی نیازهای مادی خود را برآورده می‌ساختند.

محمد در ابتدا به فروش نوشابه های کوکاکولا روی آورد. او جعبه های نوشابه را از محله های دیگر خریداری می‌کرد و برای فروش به محله فقیرنشین خودشان می‌آورد. به همین طریق از سود اندک فروش نوشابه می‌توانست لوازم التحریر مدرسه را خریدار نماید.

چندی بعد با به پایان رسیدن دوران تحصیلش شغل معلمی را برگزیدو این گونه به امرار معاش خود پرداخت. روزهای بسیار سختی بود.

آشنایی او با خواهر یک تاجر بین المللی به نام “عدنان خاشوجی” زندگی او را به کل زیر و رو ساخت.

ازدواج او با این دختر سبب شد تا به عنوان مسئول امور بازرگانی عدنان در عربستان سعودی مشغول به کار گردد. در عرض مدت زمان بسیار کوتاهی توانست کنترل کلیه امور را در اختیار گیرد و همانند یک تاجر با تجربه به انجام معاملات بزرگ و سودده بپردازد.

اگر چه ازدواج با یک دختر ثروتمند عامل اصلی آغاز موفقیت‌های او در زندگی به حساب می‌آید اما هوش بازرگانی و شم اقتصادی او نیز از عواملی هستند که این مسیر آغاز شده را تا پایان و رسیدن به موفقیت‌های بزرگ‌تر همراهی نموده‌اند.

سال ۱۹۷۴، دوران تازه ای را در کارنامه زندگانی فاید رقم زد. در این سال او رسماً وارد کشور انگلستان و شهر لندن شد و امور بازرگانی خود را در آن جا آغاز نمود. تقریباً یک سال پس از ورودش به عضویت هیئت مدیره کمپانی بزرگ “Lonrho” درآمد و در نقش یک مدیر بزرگ و موفق ظاهر شد. در سال ۱۹۷۹، هتل “Ritz” پاریس را خریداری نمود و در سال ۱۹۸۵ به همراه برادرش، “علی”، فروشگاه “هارودز” را به مبلغ ۶/۵ میلیون پوند در اختیار گرفت.

خرید این فروشگاه توسط “فاید” سر وصداهای بسیاری را پدید آورد، از آن جا که هارودز در مالکیت مدیر هیئت مدیره “Lonrho”، یعنی “Roland”، قرار داشت و او به نوعی علی رغم میل باطنی خود به این فروش تن داده بود، هر بار با طرح ادعایی سعی در مخدوش کردن چهره فاید و برادرش داشت، به طوری که سر انجام در سال ۱۹۹۰ با اتهام دزدی این دو برادر پرونده جدیدی را علیه آن‌ها فراهم آورد. با این اتهام برادران فاید دستگیر شدند، اما اندکی بعد با درگذشت “Roland” همه چیز به پایان رسید و دو برادر آزاد شدند. بااثبات بی گناهی آن‌ها و طرح شکایت علیه پلیس بین الملل، دوباره اوضاع به حالت اولیه خود بازگشت و رونق اقتصادی دو برادر و فروشگاه ” هارودز” را سبب گشت.

از آن جا که انگلیسی‌ها هرگز دوست ندارند در بازی‌های سیاسی و یا اقتصادی بازنده از میدان خارج شوند، در مقابل پیشرفت‌های فاید دست به بازی جدیدی زدند. طرح اتهاماتی چون حمایت او از گروه القاعده و هم چنین فروش اورانیم به ایران برای ساختن بمب اتم (!) همواره از سوی سیاستمداران انگلیسی درباره فاید شنیده می‌شد تا این که او سر انجام مجبور به ترک این کشور و برگزیدن کشور سوئیس جهت اقامت گردید. در اوایل سال میلادی جاری، فاید با حضور در یک برنامه مستند تلویزیون اعلام کرد که در کشور انگلستان همواره مورد ظلم و جور سیاستمداران این کشور واقع شده است و آنها تصمیم داشته‌اند او وارد بازی‌های سیاسی خوشان نمایند. جالب است بدانید که پسر فاید در جریان تصادف پرنس دایانا در سال ۱۹۹۷ همراه او بوده و او نیز در آن تصادف جان خود را از دست داده است.

هم اکنون “محمد عبدالعزیز”، کارگردان صاحب نام مصری، در تدارک تهیه یک سریال تلویزیونی با عنوان “محمد المصری” می‌باشد که به شرح زندگانی محمد الفاید پرداخته است.