۱۸- اپرا وینفری: مجری میلیاردر سیاه‌پوست

سرگی برین و لری پیج
۱۷- سرگی برین و لری پیج: خالقان گوگل و مسافرت با بوئینگ شخصی
6 اردیبهشت 1393
پیترو فررو
۱۹- پیترو فررو: کارآفرینی از راه صبحانه
8 اردیبهشت 1393
اپرا وینفری

اپرا وینفری

اپرا وینفری

اپرا وینفری

 

برنامه های گفت و گو در غرب، مخصوصاً در آمریکا، طرفداران زیادی دارد. در این برنامه ها که اصولاً به صورت رادیویی و یا تلویزیونی پخش می‌شود، حضار درباره موضوعی که از پیش اعلان شده است، به بحث و جدل می‌پردازند.

موضوع‌های برنامه های گفت و گو در انگلیس آن را Chat show و در آمریکا آن را Talk show می‌نامند، هر چیزی می‌تواند باشد. در تلویزیون ایران کمتر اتفاق افتاده است که برنامه های این چنین پخش شده باشد و معمولاً اگر هم پخش شده بسیار کسل کننده بوده است، مخصوصاً به خاطر استفاده از مجریان ناتوان و یا پرداختن به موضوع‌های بسیار کلی.

معمولاً در برنامه های Talk show موضوع‌های جذابی مورد بحث و گفت و گو قرار می‌گیرد، از روابط خانوادگی گرفته تا رژیم لاغری و جنون گاوی یا نحوه برخورد دو همسایه باهم. رسم است که در برنامه های گفت و گو میهمانانی باشند که بحث حول موضوع یا مشکل آن‌ها صورت می‌پذیرد. برای مثال میهمانان شرکت کننده ممکن است مادر شوهر یا عروس باشند که با هم مشکل دارند و دیگر شرکت کنندگان که همان مردم معمولی هستند، به اظهار نظر درباره رابطه عروس و مادر شوهر می‌پردازند و مثلاً می‌گویند که حق با کیست و یا کجای رفتار کدام یک از آن‌ها ایراد داشته است.

اپرا وینفری (Oprah Winfrey) مجری برنامه “گفت و گوی Oprah” یکی از ثروتمندترین افراد جهان، مجری یکی از همین برنامه‌هاست. اپرا وینفری، در ۲۹ ژانویه ۱۹۵۴، در شهر “کوسیوسکو” ایالت “میسی سی پی” به دنیا آمد.

وی اغلب به مشکلات زنان می‌پردازد و کمتر پیش می‌آید که به مشکلی که مخصوص مردان است، بپردازد. برنامه وی آن قدر شهرت دارد که حتی برنامه های گفت و گوی او را، که در آمریکا تهیه می‌شود، در دیگر کشورهای جهان از تلویزیون پخش می‌کنند.

موضوعات مورد نظر اپرا از خشنونت علیه زنان در خانه و اجتماع تا تبعیض در محل کار را شامل می‌شد. البته همیشه مسایلی که در این برنامه به آن پرداخته می‌شود، آن قدرها هم جدی نیست و خیلی وقت‌ها هم گفت و گوها به سمتی می‌رود که حضار را دایماً به خنده می‌اندازد، در مقابل، چه بسا بعضی اوقات آن قدر مسایل تلخی مطرح می‌شود که اشک میهمانان را جاری می‌کند.

خانم اپرا فعالیت‌های خیرخواهانه بسیاری انجام داده است. او معمولاً انسان‌هایی را که به شدت درگیر فقر هستند و یا بر اثر یک سانحه با مشکلات مالی روبه رو شده‌اند، به برنامه دعوت می‌کند و در صورتی که آن‌ها تمایل داشته باشند آن‌ها را به مردم معرفی می‌کند و از این طریق کمک‌های مالی نسبتاً خوبی نصیب آن‌ها می‌شود. اپرا صراحتاً بخش‌های زیادی از زندگی‌اش را در کانال‌های مختلف تلویزیونی بازگو کرده است.

حتی آن دست از تجربه های ناخوشایندش در کودکی از جمله اذیت و آزارش در دوران کودکی. او در بزرگ سالی هم برای مدتی درگیر مسأله اعتیاد بوده و درباره چگونگی رهایی از دام اعتیاد با طرفدارانش صحبت کرده است.

“اپرا” که زمانی مبتلا به چاقی بود، توانست به کمک ورزش و رژیم غذایی، وزن خود را متعادل کند و از همین رو او را معلم لاغری هم می‌نامند.

در اواخر دهه ۱۹۹۰ “اپرا” در برنامه خود قسمت ویژه ای را به راه انداخت که در آن به معرفی کتاب می‌پرداخت. شهرت و محبوبیت “اپرا” طوری بود که تا وی یک کتاب را در برنامه خود به بینندگان معرفی می‌کرد، چندی بعد آن کتاب تبدیل به پرفروش‌ترین کتاب می‌شد. قدرت اجرای “اپرا” به دلیل نفوذ قوی او به افکار بینندگانش بود که در دهه ۹۰، طیف گسترده ای از مردم جهان را در برمی گرفت. در اوج مسأله جنون گاوی، “اپرا” در ۱۶ آوریل ۱۹۹۶ در برنامه خود گفت: “من دیگر همبرگر نخواهم خورد.” و این جمله باعث شد تا دامداران تگزاس در سال ۹۸ از او شکایت کنند چرا که آنان بر این باور بودند که تنها این جمله “اپرا” باعث شد که دامداران ۱۲ میلیون دلار زیان ببینند.