۱۶- فردریک میجر: مالک فروشگاههای زنجیره‌ای پیشتاز در تکنولوژی

استیو جابز
۱۵- استیو جابز: رئیس غول دنیای الکترونیک و کامپیوتر
4 اردیبهشت 1393
سرگی برین و لری پیج
۱۷- سرگی برین و لری پیج: خالقان گوگل و مسافرت با بوئینگ شخصی
6 اردیبهشت 1393
فردریک میجر

فردریک میجر

فردریک میجر

فردریک میجر

فردریک میجر (Frederik Meijer)، رئیس هایپرمارکت های زنجیره ای میجر است که با ثروت ۵ میلیارد دلار در جایگاه صدو پنجاه و چهارم ثروتمندان جهان در سال ۲۰۱۰ قرار دارد.

فردریک میجر در سال ۱۹۱۹ متولد شد. پدر او، هندریک میجر، در دهه اول سده ۱۹۰۰ از هلند به آمریکا مهاجرت کرد و به عنوان یک آرایشگر مشغول به کار شد. هندریک میجر در سال ۱۹۳۴ به همراه فردریک که در آن زمان ۱۴ سال داشت، یک فروشگاه خواروبار باز کرد. آن‌ها همواره به دنبال فرصت‌های نوآورانه برای ارائه سطوح بالاتری از خدمات به مشتریان بودند.

به تدریج فروشگاه های دیگری نیز در ایونا و سدار اسپرینگز بازگشایی شد و تا سال ۱۹۶۰ اسن شرکت خانوادگی بیش از دو جین فروشگاه در غرب میشیگان داشت. یک شکل مدرن از فروشگاه میجر در سال ۱۹۶۲ و با بازگشایی نخستین فروشگاه “میجر ترفتی ایکر” به بازار معرفی شد. این فروشگاه مساحتی در حدود ۱۷ هزار متر مربع داشت و از چندین دپارتمان برای پوشش دادن محصولات مختلف مصرفی تشکیل شده بود و برای مشتریان این امکان را فراهم می‌کرد که تمام ما یحتاج خود را با یک بار آمدن به این فروشگاه تأمین کنند.

فردریک میجر در سال ۱۹۶۴ و پس از مرگ پدرش کنترل شرکت فروشگاه های زنجیره ای میجر را به دست گرفت. شعبه های دیگری با فرم تریفتی ایکر در دهه ۱۹۷۰ تأسیس شد. این فروشگاه ها تحت رهبری فردریک میجر به موفقیت عظیمی دست یافت و در سال ۱۹۸۶ نام این فروشگاه های زنجیره ای به “میجر” تغییر یافت. شرکت میجر پس از مطالعه روندها در صنعت خواروبار جزو اولین فروشگاه های زنجیره ای بود که خرید Self- Service و چرخ دستی‌های خرید را به مشتریان خود ارائه کرد. این شرکت علاوه بر سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت مفاهیم دیگری در خرده فروشی را در دهه ۱۹۸۰ معرفی کرد. برای مثال، نخستین داروخانه زنجیره ای با کالاهای ارزان قیمت به نام اسپار در سال ۱۹۸۰ تأسیس شد و یک سال بعد نیز فروشگاهی زنجیره ای با نام میجر اسکوئر بازگشایی شد که برخلاف هایپرمارکت های قبلی میجر یک مرکز خرید کالاهای ارزان قیمت بود.

امروزه این شرکت که تبدیل به مجموعه ای از هایپرمارکت های زنجیره ای شده، بیش از ۱۸۰ فروشگاه در ۵ ایالت آمریکا دارد. این شرکت همواره در پیدا کردن و استفاده از تکنولوژی‌های جدید پیشتاز بوده که این تکنولوژی‌ها شامل معرفی اولین اسکنر محصولات در صندوق در دهه ۱۹۷۰ می‌شود. این تعهد به نوآوری مداوم، منجر به رشد وسیع این فروشگاه های زنجیره ای در ایالت‌های غربی آمریکا شده است.

محصولات شرکت میجر شامل خواربار، پوشاک، کفش ، گازولین، لوازم اتاق خواب، مبلمان، جواهرات، محصولات بهداشتی و آرایشی، محصولات الکتریکی، لوازم خانه، محصولات مربوط به حیوانات خانگی و غیره می‌شود. بیشتر فروشگاه های این شرکت به طور ۲۴ ساعته و در تمام روزهای سال باز هستند. فروش آن در حدود ۱۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است. این شرکت در حال حاضر بیش از ۶۰ هزار کارمند دارد.

فردریک میجر اخیراً این فروشگاه ها را از نو بازسازی و سازماندهی کرده است. میجر در سال ۲۰۰۵ به عنوان بیست و پنجمین خرده فروش بزرگ آمریکا بر حسب درآمد معرفی شده بود.

میجر به رغم ثروت میلیاردی خود، زندگی ساده ای دارد و از ثروت خود برای ارتقای جامعه استفاده می‌کند. دو پسر او، هنک و دوگ میجر، به طور مشترک کنترل و اداره شرکت خانوادگی میجر را در دست دارند.

کتاب داستان زندگی فردریک میجر در سال گذشته با نام “فرد میجر: داستان‌های زندگی‌اش” به چاپ رسید.