۱۵- استیو جابز: رئیس غول دنیای الکترونیک و کامپیوتر

۱۶- سطح بالایی از احساس مسئولیت به وجود بیاورید و آن را حفظ کنید
4 اردیبهشت 1393
فردریک میجر
۱۶- فردریک میجر: مالک فروشگاههای زنجیره‌ای پیشتاز در تکنولوژی
5 اردیبهشت 1393
استیو جابز

استیو جابز

استیو جابز

استیو جابز

 

استیو جابز (Steve Jobs)، یکی از موفق‌ترین کارآفرین‌های نسل حاضر است. مجله فوربز در سال ۲۰۱۰ استیو جابز را به برآورد ثروت ۳/ ۸ میلیارد دلار در جایگاه صد و دهمین ثروتمندان جهان قرار داد.

استیون سیمپسون (استیون پل جابز) در ۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ در ویسکانسین آمریکا متولد شد. پدر و ومادرش او را رها کردند و زمانی که دو زوج جوان “پل و کلارا جابز” او را به فرزند خواندگی قبول کردند، حتی فکرش را هم نمی‌کردند که این پسر کوچک روزی غول دنیای الکترونیک و کامپیوتر می‌شود. پدر ومادر اصلی استیو عبدالفتاح جندالی و جوان سیمپسون بودند که بعدها صاحب یک دختر به نام مونا سیمپسون شدند.

استیو به دبیرستان کوپرتینو جونیور و هومستد در کوپرتیون کالیفرنیا رفت. جابز به دلیل نقل مکان خانواده و حضور در منطقه “دره سیلیکون” به شرکت هیولت- پکارد (HP) رفت و آمد می‌کرد و از حضور در سخنرانی‌هایی که در آن جا انجام می‌شد، لذت می‌برد. هیولت و پکارد قهرمانان او محسوب می‌شدند. وی به زودی در دوره تابستان، شغلی در HP پیدا کرد و در آن جا با استیو وزنیاک آشنا شد. جابز در سال ۱۹۷۲ از دبیرستان فارغ التحصیل شد و به کالج ریید در پورتلند، ایالت اورگان رفت.

او تنها پس از گذشت یک‌ترم تحصیل، این کالج را رها کرد، اما هم چنان در برخی از کلاس‌های این مدرسه هم چون کلاس خط شرکت می‌کرد.

جابز در پاییز سال ۱۹۷۴ به کالیفرنیا بازگشت و به همراه وزنیاک شروع به شرکت در جلسات باشگاه کامپپیوتر هوم برو کرد. وی سپس در شرکت آتاری، یک شرکت تولید کننده بازی‌های ویدئویی معروف آن زمان، استخدام شد. قصد اولیه او این بود که مقداری پول پس انداز کند تا بتواند برای گوشه نشینی و پاکسازی روح خود به هندوستان برود. استیو جابز سپس به همراه یکی از دوستان کالج خود، دانیل کاتک که بعداً اولین کارمند شرکت اپل شد، به هندوستان سفر کرد. کمی بعد جابز به شغل قبلی خود در آتاری بازگشت. در آتاری از او خواسته شد تا تعداد تراشه های دستگاه را به حداقل برساند و او که دانش زیادی در این زمینه نداشت از وزنیاک خواست تا به او کمک کند. جابز با انجام این پروژه توانست پول خوبی به دست آورد.

جابز وزنیاک را قانع کرد تا در سال ۱۹۷۶، وقتی جابز ۲۱ ساله و وزنیاک ۲۶ ساله بودند، با این سرمایه شرکت رایانه ای اپل را در پارکنیگ خانواده جابز راه اندازی کنند. هر دو به کمک هم اقدام به ساخت یک کامپیوتر شخصی کردند. پس از مدتی این دو دوست کوشا وخلاق توانستند یک دستگاه کوچک شخصی درست کنند و آن را به مغازه دار محله نشان دادند. مغازه دار که از دیدن آن بسیار متحیر و شگفت زده شده بود، به آن‌ها سفارش ساخت ۲۵ دستگاه از این نوع را داد.

اندکی بعد آن‌ها تصمیم گرفتند شرکتی بنا کنند و کار تولید این نوع کامپیوتر را آغاز نمایند. آن‌ها به یاد روزهای خوش تابستان و بازی‌های کودکانه در میان درختان، نام سیب یا اپل را برای شرکت محصولات خود انتخاب کردند.

اولین رایانه شخصی‌ای که جابز و وزنیاک به بازار معرفی کردند، اپل I نام داشت. این محصول به سرعت توانست به فروش بالایی برسد و جابز و وزنیاک را به شهرتی جهانی و سودی فراوان برساند. اپل به سرعت نسخه های دیگری از کامپیوترها را به بازار ارائه کرد و کم کم تبدیل به رقیبی جدی برای شرکت‌های بزرگی چون IBM شد. اپل تنها پس از سه سال سودی معادل ۱۳۹ میلیون دلار به دست آورد. در دسامبر ۱۹۸۰، شرکت رایانه ای اپل به شرکت سهامی عام تبدیل شد و با شاخص ابتدایی عرضه عمومی (IPO) بالایی که کسب نمود، قدرت و نفوذ جابز بیش از پیش افزوده گشت.

جابز در سال ۱۹۸۳ برای حرفه ای کردن تیم مدیریت خود، جان اسکالی، مدیر فروش شرکت پپسی، را به عنوان مدیر عامل شرکت استخدام کرد؛ اما به زودی بین این دو اختلاف روی داد و جابز با فروش سهام خود شرکت را ترک کرد. وی سپس یک شرکت کامپیوتری دیگر به نام نکست (NEXT) را تأسیس کرد؛ اما این شرکت نتوانست موفق ظاهر شود. به این ترتیب جابز در سال ۱۹۸۶ یک شرکت گروه گرافیک (که بعدها به پیکسار PIXAR تغییر نام پیدا کرد) را به قیمت ۱۰ میلیون دلار خرید. وی با این شرکت در ساخت اولین فیلم سینمایی پویانمایی با همکاری شرکت والت دیسنی به نام “داستان اسباب بازی” و بسیاری از انیمیشن‌های معروف این شرکت همکاری کرد. وی بزرگ‌ترین سهامدار و عضو هیئت مدیره شرکت والت دیسنی است.

جابز در سال ۱۹۹۶ و زمانی که اپل شرکت نکست را خرید، مجدداً به اپل برگشت و در سال ۱۹۹۹ مدیریت اپل را پذیرفت؛ در حالی که مدیریت شرکت پیکسار را نیز بر عهده داشت. سال‌هاست با حقوق یک دلار در سال برای اپل کار می‌کند و این باعث شده است که نام او به عنوان “کم حقوق‌ترین مدیر ارشد عملیاتی” در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شود.

استیو جابز در سال ۲۰۱۱ دار فانی را وداع گفت.