۱۴- فیلیپ گرین: تبدیل فروشگاهی گمنام به برندی جهانی

3
بتن‌ریزی دیوار استخر سازه ۴
3 اردیبهشت 1393
برایان تریسی
۱۵- در محل کارتان فضای حمایتی ایجاد کنید
3 اردیبهشت 1393
فیلیپ گرین

فیلیپ گرین

فیلیپ گرین

فیلیپ گرین

فیلیپ گرین (Philip Green)، میلیاردر بریتانیایی مالک چند فروشگاه بزرگ در بریتانیاست. معروف‌ترین این فروشگاهها British Home Stores است که آن را به طور خلاصه BHS می‌نامند. فروشگاه دیگر فیلیپ گرین Arcadia Group است. او چندی پیش هم برای در اختیار گرفتن فروشگاه عظیم Marks and Spencer اقدام کرد.

این فروشگاه یکی از معروف‌ترین مارک‌ها در زمینه تولید لباس را در اختیار خود دارد. در حقیقت Marks and Spencer به لحاظ فروش،بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره ای بریتانیا به شمار می‌رود. اجناس اصلی که در این فروشگاه عرضه می‌شود، بیشتر پوشاک و مواد خوراکی است.

در قرن بیستم، این فروشگاه تأکید خود را بر کیفیت گذاشت و صرفاً از طریق فروش کالاهای با کیفیت انگلیسی مشتری خود را جذب می‌کرد و قیمت بالای اجناس با نام Marks and Spencer گره خورده بود. اما این شرکت در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی به خاطر مشکلات مالی نتوانست این روند را ادامه دهد. با این حال در سال ۲۰۰۰ با توجه به تغییر و تحولاتی که در “مارکز اند اسپنسر” پدید آمد، توانست موفقیت خود را بازیابد یکی از موسسان “مارکز اند اسپنسر” مهاجری به نام مایکل مارکز بود.

فیلیپ گرین، در ۱۵ مارس ۱۹۵۲ در کرویدن لندن به دنیا آمد. پدرش در حالی که فیلیپ تنها ۱۲ سال داشت درگذشت و این پسر جنوب لندنی تمامی دارایی تجاری خانواده را به ارث برد. او اولین میلیون پوند را بدین طریق به دست آورد: با مبلغ ۶۵ هزار دلار یک فروشگاه خرده فروش لباس جین خریداری کرد و آن را به ۳ میلیون پوند فروخت.

فیلیپ با این وجود شرکت دیگری به نام BHS را در اختیار داشت که توانست با ایجاد تغییر و تحول در فروشگاه های BHS آن را مشتری پسندتر کند و اکنون گفته می‌شود که BHS نزدیک به یک میلیارد پوند ارزش دارد.

فیلیپ در سال ۲۰۰۲ میلادی Arcadia Group که فروشگاه های معروفی چون Burtons و Top Shop را در اختیار دارد، خریداری کرد و امپراتوری لباس “گرین” را تبدیل به دومین لباس فروش در بریتانیا کرد.

به هر حال بیشترین شهرت فیلیپ گرین در دگرگون کردن BHS از فروشگاهی سطح پایین به فروشگاهی پر زرق و برق فقط در طول ۲۰ ماه است. به قول دبیر بخش اقتصادی BBC اگر فیلیپ گرین وجود نداشت روزنامه نگاران خود، او را می‌ساختند. فیلیپ گرین آدمی غیر متعارف، رک و پول دار است. او وقت گفتن سخنان نامفهوم آ ن چنان که در شرکت‌های بزرگ مرسوم است را ندارد. فیلیپ گرین موفقیت خود را مدیون تحصیلات آن هم در زمینه علوم اقتصاد نیست، چرا که اساساً فیلیپ درس را در ۱۵ سالگی رها کرد.

فیلیپ به تمام ۱۶۰ فروشگاه BHS توجه ویژه ای دارد و از اخبار آن به طور مرتب آگاه می‌شود.

فیلیپ یکی از فرصت‌های BHS را موقعیت این فروشگاه می‌داند و می‌گوید که موقعیت مکانی BHS طوری است که میلیون‌ها نفر از مقابل فروشگاه های BHS عبور می‌کنند و چه چیز بهتر از آن می‌تواند باشد. او تا سال ۲۰۰۴ ثروتی معادل ۵ میلیارد دلار داشته است.