۱۳- شاهزاده الولید بن طلال آل سعود: ثروتمندترین مسلمان جهان

برایان تریسی
۱۳- در همه رده ها درست کارمند استخدام کنید
28 فروردین 1393
برایان تریسی
۱۴- افرادتان را آموزش دهید و آن‌ها را برای کارشان پرورش داده، تربیت کنید
3 اردیبهشت 1393
شاهزاده الولید بن طلال آل سعود

شاهزاده الولید بن طلال آل سعود

شاهزاده الولید بن طلال آل سعود

شاهزاده الولید بن طلال آل سعود

 

امیر الولید بن طلال (Al- Waleed bin Talal bin AbdulAziz Al Saud) برادرزاده ملک فهد پادشاه عربستان سعودی توانست با ثروتی معادل ۷/۲۳ میلیارد دلار عنوان ثـروتمندتریـن فرد مسلمان جهـان را به دست آورد. امیر الولید که رتبه پنجم پول دارترین مرد جهان را در سال ۲۰۰۵، طبق گزارش مجله فوربس، از آن خود کرده است، در ریاض سکونت دارد.

وی در سال ۱۹۵۵به دنیا آمد و معمولاً او را با نام “شاهزاده ولید” می‌شناسند. شاهزاده ولید که توانسته از طریق خرید سهام و املاک، ثروت هنگفتی به دست آورد، تحصیلات آکادمیک را در کالج منلوو دانشگاه سیراکیوز آمریکا پی گرفت. وی متأهل و دارای ۲ فرزند است و با این که برادرزاده فهد پادشاه عربستان است اما همواره سعی کرده است خود را از مسائل سیاسی عربستان دور نگه دارد.

شاهزاده ولید علاقه خاصی به سرمایه گذاری در صنعت IT و رسانه ها دارد. این امیر عربستانی هم چنین در هتل‌های “چهار فصل” و “پلازاهتل” نیویورک سرمایه گذاری کلانی کرده است.

شاهزاده ولید در ماه ژانویه به کمک دیزنی لند پاریس آمد و با ترزیق ۳۰ میلیون دلار لبخند را با دیگر بر لبان مسوولان دیزنی لند نشاند. در کشوری که زنان از ابتدایی‌ترین حقوق اجتماعی محروم هستند، این امیر سعودی خود را یکی از مدافعان سر سخت حقوق زنان می‌داند. البته برای کسی که سهم زیادی از ثروت اش را در کشورهایی سرمایه گذاری کرده که فمینیست‌ها حضور دارند و دم از حقوق بشرمی زنند، جز این هم انتظار نمی‌رود.

در این کشور که زنان هم چنان اجازه رانندگی ندارند، اولین خلبان زن را این شاهزاده استخدام کرده است، گفته می‌شود این امیر سعودی در قالب فعالیت‌های خیرخواهانه در جهان عرب، همه ساله بالغ بر ۵۰ میلیون دلار جهت آشنایی هر چه بیشتر غربی‌ها با فرهنگ عربی هزینه می‌کند.

از دیگر اقدامات خیرخواهانه و تبلیغاتی ولید تأسیس “بنیاد بشر دوست الولید بن طلال” در لبنان است. از اهداف اعلام شده این بنیاد، حمایت از سازمان‌ها و نهادهای رسمی لبنانی است که فعالیت‌هایی در زمینه پروژه های بشر دوستانه دارند. حمایت از اطفالی یتیم و بی سرپرست، معلولان، فقرا، ایجاد مراکز ترک اعتیاد در لبنان و هم چنین حمایت از سازمان‌ها و نهادهای علمی- آموزشی لبنان، از دیگر فعالیت‌های این بنیاد به شمار می‌رود. احداث پل‌ها، راه ها و نیروگاه های برق و سیستم آبرسانی از فعالیت‌های عمرانی “بنیاد بشر دوست الولید بن طلال” است. البته هنوز معلوم نیست که آیا آمار دقیق از تحقق این اهداف وجود دارد یا خیر.

اگر چه شاهزاده ولید خود را به ظاهر از مسائل سیاسی به دور می‌داند اما اخیراً وی به مصاحبه با مطبوعات و بیان مطالب سیاسی در رسانه ها روی آورده است. دید وی نسبت به سنت گرایی سعودی، انتقادی است و علناً خواستار ایجاد اصلاحات در سیستم انتخاباتی عربستان و نظام اقتصادی آن کشور است.

این میلیاردر ۵۸ ساله سعودی که سرمایه وی در سال ۲۰۰۹ بالغ بر ۳/۱۳ میلیارد محاسبه شده، ثـروتمندتریـن مسلمان جهـان محسوب می‌شود. او هم اکنون ساکن ریاض است و در سال ۲۰۰۹ در ردیف ۲۲ جدول میلیاردرهای جهان قرار گرفت. این در حالی است که در سال ۲۰۰۷ رتبه وی سیزدهم بود.