۱۱- اوتـو بئیشیـم

۱۱- بر فروش و بازاریابی، تأکید زیادی داشته باشید
14 فروردین 1393
برایان تریسی
۱۲- مدیران کلیدی توانمند و کارآمد منصوب کنید و پشتیبانشان باشید
21 فروردین 1393
اوتو بئیشیم

اوتو بئیشیم

بنیان‌گذار یکی از بزرگ‌ترین فروشگاههای زنجیره‌ای جهان

اوتو بئیشیم

اوتو بئیشیم

اوتو بئیشیم (Otto Beisheim)، بنیان گذار فروشگاه های زنجیره ای مترو، میلیاردی آلمانی است که با ثروت ۶/ ۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ در جایگاه دویست و چهل و نهم ثروتمندان جهان قرار گرفت.

اوتو بئیشیم در ۳ ژانویه سال ۱۹۲۴ در شهر اسن متولد شد. او تا قبل از ۱۸ سالگی به عنوان یک فروشنده چرم کارآموزی کرد و در ۱۸ سالگی به ارتش پیوست. حتی شایعاتی مبنی بر این که او در ارتش آدولف هیتلر در نقش گروهبان حضور داشت، رواج دارد. البته اوتوبئیشیم هرگز به طور عمومی این مسئله را تأیید نکرده است.

اوتو بئیشیم بعد از جنگ جهانی دوم به عنوان مدیر کل شرکت استاکراند رینشاگن در بخش تجارت دستگاه های الکتریکی مشغول به کار شد. او در نوامبر سال ۱۹۶۳، اولین فروشگاه مترو مارکت در اسن- آلتنسن را بازگشایی کرد و خود مدیر اجرایی آن شد. بازگشایی همین یک فروشگاه منجر به شکل گیری زنجیره بزرگی از فروشگاه های به نام مترو شد. گروه مترو سومین فروشگاه زنجیره ای و شرکت خرده فروش بزرگ جهان برحسب فروش است، البته این شرکت به شکل عمده فروشی نیز فعالیت دارد.

حوزه فعالیت این شرکت شامل سوپرمارکت‌ها، ابربازارها (هایپرمارکت ها) فروشگاه های لوازم الکترونیکی و دستگاه های خانگی و مراکز خرید می‌شود. گروه مترو بیشتر کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای آسیایی و آفریقایی را پوشش می‌دهد.

درآمد گروه مترو در سال ۲۰۰۹ در حدود ۵/ ۶۵ میلیارد یورو و سود آن در حدود ۳۸۳ میلیون یورو برآورد شده بود. هم چنین در سال ۲۰۰۹ بیش از ۲۸۶,۰۹۰ نفر برای این شرکت مشغول به کار بودند. در حال حاضر به گفته مجله فوربز، فروش گروه مترو در حدود ۹۵ میلیارد دلار است.

اوتو بئیشیم هنوز مالک حدود ۱۳درصد از سهام این شرکت بوده و هم چنین مدیریت مجموعه شرکت بئیشیم را که در شرکت‌های تکنولوژی سرمایه گذاری می‌کند، برعهده دارد.

اوتو بئیشیم که به ورزش علاقه زیادی دارد از بنیادهای مختلفی به ویژه برای تأمین مالی برنامه های ورزشی حمایت می‌کند. هم چنین مدرسه مدیریت WHO- اوتو بئیشیم در کوبلنز به خاطر حمایت‌های او به نام وی نام گذاری شده است. بئیشیم در آلمان چندین کودکستان و مدرسه تأسیس کرده است.

اوتوبئیشیم جوایز و مدارک افتخاری زیادی را نیز از آن خود کرده که از جمله می‌توان به دکترای افتخاری اقتصاد از دانشگاه فنی درسدن، مدال افتخار باواریان، مدال شهروند افتخاری ۵ شهرستان در منطقه تگرنس و دکترای افتخاری از WHO اشاره کرد.