بیل گیتس: سردمدار میلیاردرهای جهان

تصاویر سه‌بعدی جدید از نمای پروژه
23 اسفند 1392
اغذیه‌فروشی‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد
اغـذیه فروشـی موفق مک دونـالدز
24 اسفند 1392
بیل گیتس

بیل گیتس

بیل گیتس

بیل گیتس

ویلیام هنری گیتس سوم مشهور به بیل گیتس (Bill Gates) رئیس و موسس شرکت مایکروسافت است که در حال حاضر با بیش از ۴۰ هزار کارمند در ۶۰ کشور جهان و با درآمد خالص ۴۲/ ۶۰ میلیارد دلار در پایان سال مالی ۲۰۰۸ یکی از موفق‌ترین شرکت‌های ایالات متحده آمریکا و یکی از راهبران صنعت کامپیوتر است.

بیل گیتس در ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ در یک خانواده متوسط در شهر سیاتل آمریکا متولد شد. پدر بیل، ویلیام هنری گیتس دوم، وکیل دادگستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل بود و مادرش آموزگار مدرسه و یکی از اعضاء هیئت مدیریه United Way International بود که در امور خیریه نیز فعالیت داشت.

بیل گیتس در این خانواده و در کنار دو خواهر خود رشد کرد. گیتس در کودکی بیشتر وقت خود را در کنار مادربزرگ خود گذراند و از ا و تأثیر بسیار گرفت. او از همان دوران کودکی روحیه رقابت طلبی خود را نشان داد و سعی می‌کرد تا در هر زمینه ای از دوستان خود پیش باشد.

بیل گیتس تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه عمومی Lakeside پشت سر گذاشت و در آن جا با کامپیوتر آشنا شد. در آغاز یکی از سال‌های تحصیلی مسئولان مدرسه Lakeside تصمیم گرفتند با کمک خانواده دانش آموزان، یک ترمینال کامپیوتر اجاره کنند و در اختیار دانش آموزان قرار بدهند. در این هنگام بیل گیتس با کامپیوتر آشنا شد و به سرعت در استفاده از آن مهارت کسب کرد و در ۱۳ سالگی اولین نرم افزار خود را که یک بازی ساده بود نوشت. گیتس به همراه دوست خود پل آلن (Paul Allen) که دو سال از گیتس بزرگ‌تر بود و در زمینه سخت افزار کامپیوتر هم مهارت داشت، بیشتر وقت خود را به برنامه نویسی در اطاق کامپیوتر Lakeside می‌گذراند.

گیتس در سال ۱۹۷۳ وارد دانشگاه هاروارد شد و در آن جا با استیو بالمر (Steve Ballmer) که در حال حاضر رئیس قسمت اداری مایکروسافت است آشنا شد. گیتس زمانی که در هاروارد بود یک نسخه از زبان BASIC را برای کامپیوتر MITS طراحی کرد.

بیل گیتس در سال ۱۹۷۵ به همراه دوست دوران کودکی خود، پل آلن، شرکت کوچکی به نام Microsoft با شعار “در هر خانه یک کامپیوتر” ایجاد کرد. مایکروسافت انواع زبان‌های برنامه سازی را برای کامپیوترهای مختلف تولید می‌کرد. در آن زمان مایکروسافت فقط ۴۰ کارمند داشت که شبانه روز کار می‌کردند و کل فروش آن فقط ۴/ ۲ میلیون دلار در سال بود.

در سال ۱۹۸۰شرکت IBM برای این که بازار کامپیوترهای شخصی عقب نماند، تصمیم گرفت تا کامپیوتر خود را که PC نام گرفت و کامپیوترهای امروزی نیز مبتنی بر آن هستند، بسازد و وارد بازار کند.

IBM تصمیم گرفت تا کار نرم افزار آن را به عهده شرکت دیگری بگذارد. این بود که شاهین خوشبختی بر دوش مایکروسافت نشست و IBM قراردادی با شرکت کوچک مایکروسافت بست تا نرم افزارهای سازگار با کامپیوترهای شخصی IBM تولید کند.

MS-DOS بر روی کامپیوترهای شخصی IBM جای گرفتند و IBM درصدی از فروش کامپیوترهای PCخود را برای استفاده از MS-DOS به مایکروسافت می‌پرداخت و رفته رفته امپراتوری آقای بیل گیتس بر روی MS-DOS بنیان نهاده شد. بعدها مایکروسافت با تولید سیستم عامل گرافیکی Windows و محصولات موفق دیگر گام بزرگ‌تری به سوی موفقیت برداشت. طبق آخرین آمار بیش از ۹۵ درصدی از دارندگان کامپیوترهای شخصی در سراسر جهان از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده می‌کنند.

در حال حاضر بیل گیتس با بیش از ۴۰ میلیارد دلار، ثروتمندترین مرد دنیا شناخته شده است. او این مقام را چندین سال است که حفظ کرده است. یکی از دلایل موفقیت مایکروسافت به گفته خود گیتس استخدام افراد باهوش در این شرکت است. گیتس زمانی که فقط ۱۹ سال داشت مایکروسافت را مدیریت می‌کرد. او به قدری کار می‌کرد که حتی گاهی چند روز محل کار خود را ترک نمی‌کرد و به همراه کارمندان خود به سختی بر روی پروژه های مختلف و سفارش مشتریان کار می‌کرد.

گیتس در سال ۱۹۹۴ با ملیندا فرنج گیتس ازدواج کرد که حاصل آن یک دختر (متولد سال ۱۹۹۶) و یک پسر (متولد سال ۱۹۹۹) است. بیل گیتس راه مادر خود را ادامه داد و به همراه همسر خود چندین موسسه خیریه در سراسر دنیا تأسیس کرد. هم اکنون بیل گیتس همراه همسر و فرزندان خود در شهر سیاتل ساکن است.

بیل گیتس هم اکنون ۵۸ سال دارد. او پس از سال‌ها صدرنشینی، در سال ۲۰۰۸ به رتبه سوم میلیاردرهای جهان قناعت کرد، اما در سال ۲۰۰۹دوباره توانست وارن بافت ۷۸ ساله را عقب بزند و مقام اول ثروتمندترین مرد جهان را کسب کند.

ارزش دارایی‌های وی در سال ۲۰۰۹ معادل ۴۰ میلیارد دلار ارزیابی شد. این در حالی است که او مقدار زیادی از دارایی‌های خود را در سال ۲۰۰۸، که بالغ بر ۵۲ میلیارد دلار بود، به دلیل بحرانی مالی اعتباری جهان از دست داد.