کارآفرینان بزرگ جهان: استفان پرسون

جان والتون
کارآفرینان بزرگ جهان: جان والتون
12 اسفند 1392
برایان تریسی
هدف‌های روشنی برای عملکردتان تعیین کنید
12 اسفند 1392
استفان پرسون

استفان پرسون

 

میلیاردری که پوشاک شیک و ارزان را به خانه‌های مردم آورد

استفان پرسون (Stefan Persson)، پسر مؤسس فروشگاه های زنجیره ای Hennes & Maurit است، که در سال ۲۰۱۰ از سوی مجله فوربز با ثروت ۴/۲۲ میلیارد دلار به عنوان سیزدهمین ثروتمند جهان معرفی شد. این زنجیره بین المللی که به H & M شهرت دارد، در ارائه مدل‌های شیک اما ارزان قیمت، از پیشتازان صنعت پوشاک و مد می‌باشد.

“ارلینگ پرسون” پدر استفان پرسون که اهل واستراس، یکی از شهرهای نزدیک استکهلم بود، پس از جنگ جهانی دوم به نیویورک امریکا سفر کرد. او با دیدن فروشگاه های زنجیره ای بزرگی مثل Macy’s و دامنه گسترده پوشاکی که آن‌ها برای خانم‌ها ارائه می‌کردند، بسیار شگفت زده شد.

پرسون پس از بازگشت به واستراس، یک فروشگاه پوشاک زنانه به اسم Hennes به زبان سوئدی (که معادل انگلیسی آن Hers است) افتتاح کرد که در آن لباس‌های ارزان و مد روز ارائه می‌شد. این فروشگاه موفقیت محلی بسیار زیادی کسب کرد و به این شکل ارلینگ پرسون خیلی زود توانست فروشگاهی در استکهلم نیز تأسیس کند. ایده ارائه چنین پوشاکی برای خانم‌های طبقه متوسط اجتماع با فرهنگ تساوی گرای رایج در دوران پس از جنگ در سوئد بسیار هم خوانی داشت. تأثیر این ایده تا حدی بود که روزنامه فایننشیال تایمز درباره آن نوشت: اگر “پرآلبین هانسون”، رهبر اجتماعی و افسانه ای دموکرات سوئد، رفاه و امنیت را به خانه های مردم سوئد آورد، اینگوار کمپارد با IKEA خانه‌هایشان را مبله کرد، ارلینگ پرسون پوشاکشان را تأمین کرد.

استفان پرسون که در ۴ اکتبر سال ۱۹۴۷ در استکهلم سوئد متولد شده و در دانشگاه استکهلم تحصیل کرده بود، در روز تولد خود شاهد تأسیس یک فروشگاه زنجیره ای و بسیار موفق لباس توسط پدرش بود. در سال ۱۹۶۸ نام شرکت به Hennes & Maurit یا H & M تغییر کرد و خط تولید پوشاک مردان نیز به شرکت اضافه شد.

استفان پرسون در سال ۱۹۷۲ به شرکت پدرش پیوست و به او در راه اندازی اولین فروشگاه‌هایشان در لندن کمک کرد. او در سال ۱۹۷۹، زمانی که پدرش هنوز مدیر ارشد اجرایی بود، عضوء هیئت مدیره شرکت شد و شروع به سرعت بخشیدن به فرایند گسترش شرکت کرد.

استفان پرسون پس از آن که در سال ۱۹۸۲ به جاری پدرش در مقام مدیر ارشد اجرایی شرکت قرار گرفت، حوزه فعالیت آن را به حوزه ای جهانی گسترش دادو از این جهت اعتبار زیادی کسب کرد. در H & M مد به عنوان یک پدیده ناپایدار در نظر گرفته می‌شد که باید مدام تازه شده و به حرکت واداشته شود و این به معنی پیش دستی کردن بر روندهای بازار و تبدیل ایده های جدید به لباس‌های با قیمت مناسب، اما بسیار شیک بود.

H & M هم چنان به رشدش ادامه داده و ارزش سهام آن به طور مداوم افزایش می‌یافت. کمی بعد پرسون خط تولید پوشاک کودکان و نوزادان را هم راه اندازی کرد. تا سال ۸۵ کمپانی بیش از ۲۰۰ فروشگاه در سرتاسر اروپا باز کرده بود.

دراواخر دهه ۱۹۹۰، شرکت توانست با پیشی گرفتن از رقبا به بزرگ‌ترین فروشنده پوشاک اروپا تبدیل شود و هم چنین توانست نخستین فروشگاهش را در آمریکا، جایی که بسیاری از تولید کنندگان و فروشندگان اروپایی آرزوی دستیابی به آن را دارند، باز کند. شرکت مکانی در نزدیکی مرکز راکفلر اجاره و هزینه زیادی صرف تبلیغات قبل از ورود به بازار کرد تا این که بالاخره در ۳۱ مارس سال ۲۰۰۰ رسماً فروشگاه را بازگشایی نمود.

پرسون برای ورود به چنین بازار اشباع شده ای، اعتماد به نفس بالایی داشت. او اعتقاد داشت آن‌ها حوزه جدیدی از مد را به بازار وارد کرده و برای پول افراد ارزش ایجاد می‌کنند، چون آمریکایی‌ها به انجام معامله خوب تمایل دارند. این اعتقاد او درست از آب درآمد و یک روز پس از بازگشایی فروشگاه، فروشندگان خود را در محاصره سیل عظیمی از خریداران دیدند.

کارل لگرفلد نیز اخیراً با H & M همکاری‌هایی کرده است. در ۱۲ نوامبر ۲۰۰۴، H & M تعداد محدودی از لباس‌های مختلف زنانه و مردانه لگرفلد را به حراج گذاشت که دو روز پس از عرضه کردن این حراج، تمامی لباس‌ها به فروش رسید.

بخشی از موفقیت پرسون به دلیل تیم طراحی درون شرکت متشکل از طراحان جوان تازه فارغ التحصیل می‌باشد. پرسون هم چنین اعتقاد دارد که تولید پوشاک برای کشورهای متفاوت باید یکسان باشد. این استراتژی‌های خاص و موفق H & M باعث شده این شرکت از رکود اقتصادی اخیر جان سالم به در ببرد.

در حال حاضر پسر استفان، کارل ژوان، مدیر ارشد اجرایی شرکت پدرش شده، اما استفان پرسون هم چنان رئیس شرکت باقی مانده است. H & M با داشتن بیش از ۵۳ هزار کارمند در سراسر جهان، در سال گذشته میلادی درآمدی بالغ بر ۱۸ میلیارد دلار داشته است.