کارآفرینان بزرگ جهان: پییر امیدیار

وارن بافت
کارآفرینان بزرگ جهان: وارن بافت
12 اسفند 1392
هاینز هورست دیشمان
کارآفرینان بزرگ جهان: هاینز هورست دیشمان
12 اسفند 1392
پیر امیدوار

 

پیر امیدوار

رئیس و بنیان گذار Ebay ثروتمندترین ایـرانی جهان

پییر امیدیار (Pierre Omidyar)، ثروتمندترین ایـرانی در جهان است که در سال ۲۰۱۰ از سوی مجله فوربز با ثروت ۵/۵ میلیارد دلار به عنوان چهل و هفتمین ثروتمند جهان معروفی شد.

پییر امیدیار در سال ۱۹۴۷در شهر پاریس به دنیا آمد و در سنین کودکی به همراه خانواده به ایالت مریلند مهاجرت کرد. وی اولین برنامه کامپیوتری خود را در سن ۱۴ سالگی برای کتابخانه مدرسه ای که در آن مشغول تحصیل بود، نوشت.

در سال ۱۹۸۸، از دانشگاه Tufts University در رشته کامپیوتر فارغ التحصیل و در یک شرکت به عنوان برنامه نویس سیستم‌های Macintosh و سپس در یک شرکت وابسته به Apple به نام Claris مشغول کار شد. در سال ۱۹۹۱، در تأسیس یک شرکت نرم افزار همکاری کرد. این شرکت سپس به eShop تغییر نام داد. eShop در سال ۱۹۹۶ توسط شرکت Microsoft خریداری شد. امیدیار سپس به شرکت General Magic که توسط Apple حمایت می‌شد، پیوست.

Pez یک نوع شیرینی است که معمولاً در یک ظرف کوچک پلاستیکی به شکل عروسک قرار می‌گیرد و برای آن که شیرینی از آن خارج شود باید سر عروسک را به پایین فشار داد. شبی در سال ۱۹۹۵ امیدیار، مهندس جوان برنامه نویس ایرانی الاصل، با نامزدش که عاشق جمع آوری Pez بود، مشغول خوردن شام بود که نامزدش از آن که شریکی برای ایجاد یک کلکسیون Pez در سانفرانسیسکو ندارد، گله کرد.

امیدیار به او پیشنهاد کرد که از اینترنت برای پیدا کردن شریک تجاری استفاده کند.

بنابراین امیدیار در وب سایت کوچک خود برای نامزدش بخشی را برای این موضوع آماده کرد و نام آن را Auction Web گذاشت. برنامه ای که او بر روی وب سایت شخصی خود ایجاد کرد، به کاربران امکان لیست کردن وسایل مختلف خود از جمله کلکسیون Pez، نامزد او را نیز می‌داد.

در مدتی کوتاه افراد بسیاری فروشنده و خریدار برای اقلام لیست شده بر روی سایت پیدا شدند. به تدریج تعداد کاربران این سایت زیاد شدند و معاملات بسیاری از طریق آن صورت گرفت. سپس مهندس جوان با مشاهده این موضوع تصمیم گرفت که سایتی مجزا برای این کار ایجاد کند که با نام Ebay شروع به کار کرد.

امیدیار با دریافت مبلغی بین ۲۵ سنت تا دو دلار به فروشندگان اجازه داد که اجناس خود را برای شرکت در حراج در سایت Ebay معرفی کنند. هم چنین درصدی از خرید و فروش‌ها به او می‌رسید و به این ترتیب Ebay موجب شد که فروشندگان و خریداران با هم به راحتی به خرید و فروش بپردازند.

بعد از ۹ ماه که اولین حراجی در سایت Ebay انجام شده بود، وی شغل خود در General Magic را رها کرد وتمام وقت خود را صرف سایت خود، برای Ebay کرد. در سال ۱۹۹۸ او تصمیم گرفت برای رونق دادن به Ebay از Meg Whitman که فارغ التحصیل رشته بازرگانی بود یاری بگیرد.

بعد از مدتی Ebay شعبه‌هایی در آلمان، ژاپن، کانادا و استرالیا ایجاد کرد و روز به روز رونق یافت. در پایان سال ۱۹۹۸، کاربران این سایت به ۱/۲ میلیون نفر رسیدند و درآمدی بیش از ۷۵۰ میلیون دلار را برای Ebay به ارمغان آوردند.

ایده و طرح و برنامه ریزی این جوان ایرانی زاده خلاق و پشتکارش، وی را در لیست موفق‌ترین و ثروتمندترین افراد آمریکا قرار داد. امیدیار در سال ۲۰۰۰ علاوه بر Ebay، در هیئت مدیره ePeople نیز مشغول به کار شد.

در سال ۱۹۹۹، پییر امیدیار با همان نامزدش که عاشق کلکسیون Pez بود، ازدواج کرد. حالا همسر امیدیار بیشتر از ۴۰۰ عدد Pez در کلکسیون خود دارد.

“من همیشه به کمک کردن به مردم برای آن که از آن چه که هستند بهتر باشند، معتقد هستم.” امیدیار

پس امیدیار در سال ۲۰۰۵ با همکاری همسرش یک بنیاد خیریه به نامTufts Microfinance Fund با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیون دلار به راه انداخت. او در این بنیاد به دانشجویان توانمند اما نیاز مقدار از نظر مالی بورسیه می‌دهد.