کارآفرینان بزرگ جهان: جان والتون

هاینز هورست دیشمان
کارآفرینان بزرگ جهان: هاینز هورست دیشمان
12 اسفند 1392
استفان پرسون
کارآفرینان بزرگ جهان: استفان پرسون
12 اسفند 1392
جان والتون

جان والتون

کسی که خـرج دو میلیون نـفر را می‌داد

 

جان والتون (John Walton) متولد ۱۹۴۶ و از وارثان سام والتون، Sam Walton مالک موسسه فروشگاه های زنجیره ای والتون بود.

فروشگاه های “والت مارت” هم اکنون دو میلیون نفر را در جهان به کار گماشته است. این فروشگاه با ۷۲۰۰ شعبه در گوشه و کنار جهان، جزو معروف‌ترین فروشگاه های آمریکاست و تعداد مشتریانش به ۲۰۰ میلیون نفر بالغ می‌شود. فروش سالانه والت مارت به طور متوسط ۳۷۸ میلیارد دلار در سال است.

وال مارت، تنها در آمریکا سه هزار و ۶۰۰ شعبه دارد و در ۱۴ کشور جهان در مجموع ۱۵۰۰ فروشگاه تأسیس کرده است.

“جان” دومین پسر “سام والتون” بود. ثروت او توسط مجله فوربس بالغ بر ۱۸ میلیارد دلار اعلام شد. از سال ۱۹۹۲ تا زمان مرگش، عضوء هیأت مدیره فروشگاه های ” وال مارت” بود و در شهر جکسون، و یومینگ زندگی می‌کرد. این شهر آمریکا یکی از شهرهایی است که ثروتمندان آمریکایی به زندگی کردن در آن شهرت دارند.

بعد از این حادثه “وال مارت” طی بیانیه ای تأسف عمیق خود را از مرگ “جان والتون” اعلام کرد. در این بیانیه “جان والتون” قهرمان جنگ ویتنام و نیز یکی از بشر دوستان مطرح نامیده شد.

در شرح اقدامات انسان دوستانه جان والتون، به کمک‌های مالی او به مدارس ابتدایی و دبیرستان و نیز اعطای بورس تحصیلی اشاره شد.

در زمان جنگ ویتنام به عنوان یک طبیب، ارتش آمریکا را همراهی می‌کرد و به خاطر اقداماتی که حین حضور در ارتش انجام داد، مدال ستاره نقره ای دریافت کرد. مدال ستاره نقره ای به کسانی داده می‌شود که جان چند هم رزم خود در حالی که زیر آتش نیروهای مقابل قرار دارند، از خطر نجات دهد.

مقامات مسئول که چگونگی مرگ وی را بررسی کردند، گفتند “جان والتون” در حال پرواز با هواپیمایی بود که در خانه ساخته شده است. هواپیمایی او چندی پس از پرواز از فرودگاه “جکسون هول” در پارک ملی گراند تتون سقوط کرد. هنوز مشخص نشده که چه عاملی باعث سقوط هواپیما شده است. مقامات می‌گویند در زمان پرواز هواپیما، آب و هوای منطقه آرام بوده است. جان والتون در ۲۸ ژوئن سال ۲۰۰۵ جان باخت.

والتون ۵۸ ساله که به تنهایی هواپیما را هدایت می‌کرد، خلبانی با تجربه شمرده می‌شد. جان والتون هنگام مرگ یازدهمین مرد ثروتمند جهان بود.