کارآفرینان بزرگ جهان: هاینز هورست دیشمان

پیر امیدوار
کارآفرینان بزرگ جهان: پییر امیدیار
12 اسفند 1392
جان والتون
کارآفرینان بزرگ جهان: جان والتون
12 اسفند 1392
هاینز هورست دیشمان

هاینز هورست دیشمان

دکتـری که از فـروش کـفـش میلیاردر شد

هاینز هورست دیشمان (Heinz- Horst Deichmann) در ۳۰ سپتامبر سال ۱۹۲۶ در شهر اسن- بروبک در آلمان متولد شد. وی پس هانریش دیشمان، خرده فروش کفش، بود. هاینز هورست چهار خواهر دیگر هم د اشت. پدر او در سال ۱۹۱۳ یک فروشگاه کفش تأسیس کرده بود که پس از مرگ زود هنگامش در سال ۱۹۴۰ آن را برای همسرش، جولی، به ارث گذاشت.

هاینز هورست دیشمان در سال ۱۹۴۳ به ارتش آلمان در جنگ جهانی دوم فرستاده شد. او در سال ۱۹۴۵ در حالی که به شدت زخمی شده بود به خانه بازگشت. وی سپس در شهر بن و دوسلدورف به تحصیل علوم الهی و پزشکی پرداخت. دیشمان در سال ۱۹۵۱ موفق به دریافت مدرک پزشکی خود شد. وی پس از اتمام تحصیل، ۵ سال را در حوزه کلینیکی و با تمرکز بر بخش ارتوپدی فعالیت کرد. دیشمان در کنار کار پزشکی خود هم چنان کسب و کار خانوادگی خرده فروشی کفش را در گوشه ذهن خود داشت. به همین دلیل، دیشمان در سال ۱۹۵۶ کسب و کار خانوادگی دست گرفت و در نهایت آن را تبدیل به بزرگ‌ترین خرده فروش کفش در سرتاسر اروپا کرد. او به عنوان مدیر عامل شرکت، یک سیستم جدید مدیریت مواد اولیه را معرفی کرد که به این شکل توانست رقبا را پشت سر بگذارد.

شرکت دیشمان در حال حاضر در ۱۶ کشور جهان فعالیت دارد و به خصوص در میان افراد جوان شهرت زیادی کسب کرده است. نکته قابل توجه محصولات شرکت دیشمان قیمت‌های معقول آن است که برای اکثر افراد قابل پرداخت است. این شرکت که دفتر مرکزی آن در شهر اسن واقع شده، به فروش کفش و پوشاک می‌پردازد. در حال حاضر بیش از ۲۵ هزار نفر برای این شرکت مشغول به کار هستند.

دیشمان در سال ۱۹۹۹ از کار خود کناره گیری کرد و ادراه امور روزانه شرکت را به پسرش هنری سپرد.

هاینز هورست دیشمان به کوهنوردی، اسکی و موسیقی علاقه دارد. او هم چنین ویلن می‌نوازد. دیشمان فردی خیّر است که به طور مداوم مبالغ زیادی را به سازمان‌های انسان دوستانه اهدا می‌کند.

هاینز هورست دیشمان تاکنون جوایز زیادی را دریافت کرده که شامل دکترای افتخاری دانشگاه چرچ در سال ۲۰۱۰؛ جایزه “لوتر رز” بنیاد مارتین لوتر، به پاس فعالیت‌های اجتماعی و خیریه، در سال ۲۰۰۸؛ جایزه ملی رهبری از مجمع اقتصادی آلمان در سال ۲۰۰۸ و نشان لیاقت فدرال بزرگ در سال ۲۰۰۶ می‌شود.