کارآفرینان بزرگ جهان: وارن بافت

سوره شمس
هر روز یک پیام از مدیرعامل (۱۸)
12 اسفند 1392
پیر امیدوار
کارآفرینان بزرگ جهان: پییر امیدیار
12 اسفند 1392
وارن بافت

وارن بافت

Warren Buffet

بزرگ‌ترین بخشنده تاریـخ معاصر

وارن ادوارد بافت سی‌ام آگوست ۱۹۳۰ در اوهامی نبراسکا به دنیا آمد. آز آنجایی که پدر وارن دلال سهام بود، وارن در سن جوانی امکان حضور در بازار را یافت. یکی از مربیان تأثیرگذار او بنجامین گراهام بود. فلسفه گراهام چنان اثری روی بافت گذاشت که در مدرسه تجارت کلمبیا برای آن که مستقیم تحت نظر او درس بخواند، ثبت نام کرد.

بافت اغلب درباره آموزه های گراهام می‌گوید: “ایده های اصلی سرمایه گذاری، در نظر داشتن سهام، استفاده از نوسانات بازار به نفع شخصی و جست و جوی حاشیه امن است. این چیزی است که بن گراهام به ما آموخت. صد سال بعد از این هم، این موارد هم چنان سنگ بنای سرمایه گذاری خواهد بود.”

یک آمریکایی سرمایه گذار، تاجر و یک انسان خیرخواه و بشر دوست است. وی مدیر عامل و بیشترین سهامدار شرکت “برکشایر هاتاوی” است و در رتبه بندی فوربس در سپتامبر سال ۲۰۰۸ میلادی، به عنوان ثروتمندترین مرد جهان شناخته شد.

در ماه ژوئن سال ۲۰۰۶، او ۸۳ درصد از دارایی خود را (۳۰ میلیارد دلار) به بنیاد بیل و ملینداگیتس اهدا کرد. اهدای دارایی در این سطح در تاریخ آمریکا بی نظیر بوده است. در آن زمان اعلام شد که این سطح کمک کافی است تا اندازه این بنیاد را به بیش از دو برابر افزایش دهد.

در سال ۲۰۰۷ میلادی مجله تایم، وارن بافت را در فهرست ۱۰۰ مرد تأثیرگذار جهان قرار داد. او عضو هیأت امنای کالج گرینل نیز هست.

او نخستین سهام خود را در ۱۱ سالگی خریداری کرد و اکنون افسوس می‌خورد که آغازی دیر هنگام داشته است. پس به عنوان اولین پند برای کسب موفقیت چنین می‌گوید: فرزندانتان را کوچک مپندارید و آن‌ها را به سرمایه گذاری تشویق کنید.

او در سن ۱۴ سالگی و با درآمد توزیع روزنامه، یک مزرعه کوچک خرید. نتیجه این که : “کسی هم بوده که بتواند با پس انداز اندک چیزهای زیادی بخرد.” او هم چنین معتقد است که : “قدر آن چه را به دست می‌آورید، بدانید و فرزندانتان را به راه اندازی کسب و کار تشویق کنید.”

وارن، با سرمایه گذاری‌های هوشمندانه به خصوص در شرکت Berkshire Hathaway که یک شرکت بیمه ای است، توانست سود فراوانی به دست آورد. او در حال حاضر سهامدار عمده و مدیر عامل این شرکت است.

آن چه وارن را بیشتر دوست داشتنی می‌نماید، زندگی محقرانه و تواضع فوق العاده اوست. وارن با این ثروت افسانه ای هم چنان در یک خانه ۳۱ هزار دلاری زندگی می‌کند که در سال ۱۹۵۸ خریداری نموده است.

در سال ۱۹۷۴ وارن ۱۷ ساله دبیرستان را به پایان رسانید. او اصلاً قصد رفتن به کالج را نداشت، زیرا تا الان مبلغی بالغ بر ۵۰۰۰ دلار از رساندن روزنامه به دست آورده بود اما پدرش برای او نقشه های دیگری داشت و او را وادار نمود تا به مدرسه تجارت Wharton در پنسیلوانیا برود.

وارن همیشه از بی سوادی استادهایش شکایت داشت و می‌گفت که اطلاعات او از آن‌ها بیشتر است. پس از آن که پدرش در رقابت‌های کنگره شکست خورد، وارن به دانشگاه Nebraska- Lincoln بازگشت و توانست ۳ ساله تحصیلات دانشگاهی را به پایان برساند.

اما وارن هم چنان در مقابل ادامه تحصیلات دانشگاهی از خود مقاومت نشان می‌داد. در نهایت خانواده‌اش توانستند او را قانع نمایند تا درخواست ثبت نام در مدرسه تجارت هاروارد را برای این دانشکده بفرستد. اما آن جا در یکی از بدترین تصمیم گیری‌هایشان، وارن را به دلیل سن کم رد نمودند. وارن با بی توجهی کامل، درخواست عضویتی را برای مدرسه کلمبیا فرستاد. او در آن جا با “بن گراهام” و “دیوید داد” آشنا شد. آموخته های او از آن‌ها جهت زندگی او را به طور کامل عوض نمود.

بن گراهام در ۴۰ سالگی کتاب “تحلیل امنیت” را که هنوز هم یکی از بهترین کتاب‌ها در مورد بازار بورس است منتشر نمود. کتاب بعدی او، “سرمایه گذاری هوشمندانه” بود که وارن به آن لقب “بزرگ‌ترین کتابی که تاکنون در زمینه سرمایه گذاری نوشته شده است” داد.

وارن با درخشش فراوان در کلاس‌های بن، تنها کسی بود که توانست از او نمره A+ دریافت نماید.

وارن در ۱۹۵۲ با سوزی تامپسون ازدواج کرد، آن‌ها برای زندگی یک آپارتمان با قیمت ۶۲ دلار در ماه اجاره کردند. این آپارتمان بسیار کهنه بود و بیشتر خانه ای برای موش‌ها بود تا آن‌ها. در همین خانه بود که دختر آن‌ها که هم نام مادرش شد، به دنیا آمد. آن‌ها برای صرف جویی در کشوی لباس‌ها تختی برای او درست نمودند.

در طول این سال‌های اولیه، بیشتر سرمایه گذاری وارن بر روی شرکت Texaco و مجموعه ای از مستقلات بود که هیچ کدام موفق نبودند و باز هم در همین زمان‌ها بود که او به تدریس در کلاس‌های شبانه دانشگاه اوماها مشغول شد.

خوشبختانه روزگار روزی روی خوش به وارن نشان داد. یک روز بن گراهام به وارن زنگ زد و به این دلال جوان اجازه داد تا برای او کار کند. بالاخره زمانی که وارن مدت‌ها منتظرش بود فرا رسید.

در فاصله ۶ سال، یعنی مابین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۵۶، وارن سرمایه اولیه خود را که چیزی در حدود ۹۸۰۰ دلار بود به ۱۴۰ هزار دلار افزایش داد. او با این سرمایه به اوماها بازگشت تا قدم بعدی را برای زندگی‌اش بردارد.

نهایتاً این که این میلیاردر بزرگ در سال ۲۰۰۹ مقام دومین مرد ثروتمند دنیا را با سرمایه ای بالغ بر ۳۷ میلیارد دلار به دست آورد. در جدول میلیاردرهای این سال به بیل گیتس، نفر اول و کارلوس اسلیم میلیاردر معروف مکزیکی نفر سوم بودند.

او که هم اکنون ۸۲ سال دارد ساکن اوماها (Omaha) در ایالات متحده آمریکاست. شایان ذکر است که سرمایه وی در سال ۲۰۰۸ بالغ بر ۶۲ میلیارد دلار بود به طوری که ثروتمندترین مرد جهان در این سال لقب گرفت. اما در فاصله ۱۲ ماه به دلیل بحران شدید مالی و اعتباری سال ۲۰۰۸ مبلغ ۲۵ میلیارد دلار از سرمایه خود را از دست داد چرا که از ماه مارس سال ۲۰۰۹ ارزش سهام Berkshire Hathaway به میزان ۴۵ درصد افت کرد.

از آن جا که عمده فعالیت او در زمینه سرمایه گذاری در بورس است، افت سرمایه ها و کاهش ارزش سهام لطمات قابل توجهی را بر شرکت وی و زیر مجموعه های آن وارد کرد.