کارآفرینان بزرگ جهان: سام والتون

سوره آل عمران
هر روز یک پیام از مدیرعامل (۵)
17 مهر 1392
هر روز یک پیام از مدیرعامل (۶)
18 مهر 1392
سام والتون - بنیانگذار والمورت

سـام والتون (Sam Walton)

بنـیان‌گذار والمـارت

سام والتون - بنیانگذار والمورت

در ۲۹ مارس ۱۹۱۸ در نزدیکی منطقه کینگزفیشر در ایالات اوکاهاما، توماس گیبسون والتون و نانسی لی واتسون صاحب فرزند پسری شدند که نام او را سام والتون نهادند. آنها تا سال ۱۹۲۳ در مزرعه خود زندگی می‌کردند.

پدر سام که درآمد حاصل از کشاورزی را برای امرار معاش خانواده خود کافی نمی‌دید، به حرفه پیشین خود، رهن واجاره املاک، بازگشت. بنابراین سام به همراه خانواده خود به ایالات میسوری نقل مکان نمود. آن‌ها سال‌های متمادی از این شهر به آن شهر می‌رفتند. زمانی که سام در سال هشتم مشغول به تحصیل بود، به عنوان جوان ترین پیشاهنگ تاریخ آمریکا به شمار می‌آمد. او بعدها موفق به کسب جایزه ویژه عقاب‌های پیشاهنگ گردید.

او در دوران دبیرستان، در زمینه ورزش خوش درخشید و در سال ۱۹۳۵ به همراه تیم بسکتبال و فوتبال مدرسه قهرمان شد. سام که در دوران رکود بزرگ آمریکا بزرگ می‌شد، کارهای زیادی انجام می‌داد تا به خانواده خود کمک کند. او گاوها را می‌دوشید و پس از ریختن آن‌ها در بطری، آن‌ها را می‌فروخت. سپس به فروش روزنامه و بردن آن به در منازل مشغول شد. او به قدری هوشمند و موفق بود که در زمان فارغ التحصیلی خود به عنوان تیزهوش‌ترین پسر شناخته شد.

سام، پس از اتمام دوران دبیرستان تصمیم گرفت به دانشگاه برود تا بهتر بتواند از خانواده خود حمایت کند. او به تحصیل در رشته اقتصاد در دانشگاه میسوری مشغول شد. او در حین تحصیل به کار نیز مشغول بود و از کار کردن ابایی نداشت. در میان کارهای مختلفی که داشت، از جمله مدتی در ازای دریافت غذا، در رستوران‌ها پیش خدمتی می‌کرد.

سام والتون، سه روز پس از فارغ التحصیلی از دانشکده، به عنوان کارآموز مدیریت به «جی سی پنی» رفت. او در این شغل خود ماهانه ۷۵ دلار حقوق می‌گرفت. او در سال ۱۹۴۲ پیش از اعزام به سربازی در جنگ جهانی دوم از این کار استعفا داد. در خلال سربازی در کارخانه «تولسای اوکلاهاما» مشغول به کار شد و در آنجا با همسر آینده خود، هلن رابسون، نیز آشنا گردید. هلن دانش آموخته بازرگانی دانشگاه اوکلاهاما و دختر یک بانکدار و مزرعه دار معروف بود. آن‌ها در ۱۴ فوریه ۱۹۴۳ ازدواج کردند.

در سال ۱۹۴۵، والتون پس از ترک ارتش، تصمیم گرفت تا فروشگاه بزرگی افتتاح کند که مغازه های متنوعی در آن وجود داشته باشند. او با کمک پدر زن خود بیست هزار دلار وام گرفت و به همراه پنج هزار دلاری که در دوران خدمت سربازی اندوخته بود، فروشگاه بن فرانکلین در آرکانزاس را خریداری کرد. این فروشگاه نمایندگی برادران باتلر را در اختیار داشت.

در همین فروشگاه بود که سام والتون در بسیاری از مفاهیمی که نقشی اساسی در موفقیت او ایفا نمودند، پیشتاز شد. او در ابتدا اطمینان حاصل کرد که لازم است قفسه های فروشگاه مملو از اجناس متنوع و ارزان قیمت باشند. در ضمن، فروشگاه او، به ویژه در ایام کریسمس، بیش از سایر مغازه ها باز می‌ماندند. هم چنین او با خرید از عمده فروشان ارزان قیمت، در زمینه تخفیف دادن نیز پیشتاز و میدان دار گردید. این کار باعث می‌شد تا مشتریان او پول بیشتری بیندوزند و در نتیجه فروش خود او نیز بالاتر می‌رفت. فروش بیشتر، به او این امکان را می‌داد تا قیمت کمتری از عمده فروشان درخواست کند. یکی از دلایل موفقیت این فروشگاه موقعیت مرکزی آن بود که اجاره دسترسی به مشتریان زیادی را می‌داد.

در سال ۱۹۵۲ والتون تصمیم گرفت تا فروشگاه دیگری در ۲۰ مایلی جنوب بنتونویل راه اندازی کند. این فروشگاه هم همان نام را داشت و به همان موفقیت در ارزان فروشی دست یافت. والتون در مورد این دوران می‌گفت: من بدون خجالت یا شرمندگی کاری را می‌کردم که در مورد هر کار دیگری در زمینه تجارت نیز انجام می‌دادم و خواهم داد: من در فروشگاه دیگران سرک می‌کشیدم و به دنبال استعدادها و قابلیت‌ها می‌گشتم.

والتون در جست و جوهای خود، به ویلارد واکر، مدیر فروشگاهی در اوکلاهاما برخورد کرد. او به همراه واکر کاری کرد که اگر چه امروزه خیلی عادی است، اما در دوران خودکاری نامعمول و غیر رایج بود.

والتون درصدی از سود فروشگاه را به واکر پیشنهاد داد. خود والتون نیز ماهی یک بار برای سرکشی و رسیدگی به امور فروشگاه به آن جا سر می‌زد.

در همین دوران بود که والتون برای اولین بار پدیده صندوق را به وجود آورد تا مشتریان بتوانند پس از انتخاب اجناس خود، پول آن‌ها را یک جا و در نزدیکی در خروجی بپردازند. والتون هم چنین اصرار داشت که فروشگاه های او تمیز و پرنور باشند و برای افزایش وفاداری کارمندان خود، آن‌ها را در سود فروشگاه سهیم می‌کرد.

برای بیشتر مردم دنیا «والمارت» نامی کاملاً آشناست. مجموعه ای از فروشگاه های زنجیره ای در سرتاسر دنیا که با قیمتی بسیار مناسب به خرده فروشی می‌پردازند. تجربه سام والتون در مدیریت و تأسیس فروشگاه های متعدد به همراه ایده های بزرگ او باعث شد تا پس از داشتن ۱۶ فروشگاه، ایده خود را جهانی ساخته و به پرورش آن بپردازد. اولین والمارت واقعی در سال ۱۹۶۲ در راجرز در آرکانزاس افتتاح شد. به تدریج والمارت به بزرگ‌ترین خرده فروشی دنیا تبدیل شد. به گونه ای که در سال ۲۰۰۴، بیش از ۵/۱ میلیون نفر در استخدام شرکت والمارت بودند.

والتون معتقد بود که «هر والمارت باید منعکس کننده ارزش‌های مشتریان خود بوده و از دیدگاه آن‌ها نسبت به جامعه خود حمایت کند.»

والمارت برنامه‌هایی را توسط افراد محلی در مناطق مختلف، برگزار می‌کند تا به نیازسنجی مشتریان خود بپردازد.

او در سال ۱۹۹۲ به خاطر تلاش‌های منحصر به فرد خود در صنعت خرده فروشی به دریافت مدال آزادی نایل آمد. در آوریل همان سال بود که سام والتون در سن ۷۴ سالگی از دنیا رفت.

مجله فوربس او را در طول سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۸ به عنوان ثروتمندترین مرد آمریکا و دنیا معرفی نمود. بیل گیتس که اکنون سال‌هاست به عنوان ثروتمندترین مرد دنیا شناخته می‌شود، در سال ۱۹۹۲ و پس از مرگ سام والتون وارد این لیست شد. طبق برآوردهایی که انجام شده، بسیاری معتقدند اگر سام والتون هنوز زنده بود، ثروتی دو برابر بیل گیتس در اختیار داشت. در سال ۱۹۹۸ نیز سام والتون در میان فهرست ۱۰۰ فرد تأثیرگذار قرن بیستم مجله تایم قرار گرفت.